Dla fanów kina mamy dobrą wiadomość, Klub Filmowy Kosmos na Oruni wznawia działalność. Pokazy filmowe, poprzedzone prelekcją będą miały miejsce w każdy piątek. Aż do 17 grudnia, co tydzień o 18 fani kina będą mieli okazję na swoje małe święto sztuki i możliwość rozmowy z innymi miłośnikami kinematografii. Spotkania będą miały miejsce w siedzibie Sceny Muzycznej, znajdującej się przy ulicy Nowiny 2b. Pokazy rozpocznie projekcja filmu Agnieszki Holland „Pokot”, na zakończenie zaplanowano dialog publiczności z Tomaszem Raczkiem, filmoznawcą i krytykiem filmowym.
Klub Filmowy Kosmos
Po wymuszonej przerwie, w wielkim stylu powracają ulubione piątki wielu miłośników i miłośniczek kina. Klub Filmowy Kosmos to kontynuacja oruńskiej tradycji filmowej- działania klubu mają na celu utrzymywanie pamięci istniejącego od 1962 roku kina Kosmos. Niestety kino nie dotrwało do obecnego dnia, zostało zamknięte na początku lat 90.Jednak organizatory Klubu mają nadzieję przywrócić tu pasję kinematografii i zaangażować mieszkańców do czynnego udziału w pokazach filmowych.
Pierwsze działania Klubu FIlmowego Kosmos rozpoczęto na początku zeszłego roku. Jednak ograniczenia i oczywiście zamknięcie kin uniemożliwiły spotkania w starym miejscu. Przeniesiono się więc do internetu- pokazy filmowe online również gromadziły publiczność. Teraz gdy kina funkcjonują już normalnie i życie powoli wraca na stare tory- powraca również i Kosmos.
Przed projekcją filmu organizowane są prelekcje oraz rozmowa z publicznością. Jest to świetny sposób na spędzenie miło początku weekendu, herbatka i rozmowa o ulubionych filmach? To oczywiście nie wszystko, bo do rozmów zaproszeni są filmoznawcy, którzy z chęcią przekażą swoją wiedzę. Oprócz specjalistów znanych z poprzedniej edycji, czyli Weroniki Orzchowskiej, Mikołaja Lewalskiego oraz Wojciecha Zejdę będziemy mieć okazję poznać Joannę Dołęgę. Ukończyła ona studia na Uniwersytecie Gdańskim na kierunku Wiedza o Filmie i Kulturze Audiowizualnej.
5 listopada – pokaz filmu „Pokot” oraz rozmowa z Tomaszem Raczkiem
„Pokot” to dzieło Agnieszki Holland oparte na powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Pokot to dramat kryminalistyczny, opowiada historię Janiny Duszejko, emerytowanej nauczycielki języka angielskiego. Akcja rozgrywa się w przepięknych rejonach Kotliny Kłodzkiej oraz Sudet. We wsi, w której mieszka Duszejko zaczynają ginąć myśliwi. Okoliczności ich śmierci wskazują na morderstwa, jednak odszukanie sprawcy nie będzie tak łatwe jak mogło by się to wydawać.
Premiera film odbyła się podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Obraz został wyróżniony Nagrodą im. Alfreda Bauera, w tym samym roku film został zgłoszony jako polski kandydat do Oscara. Nagrodę otrzymała również Katarzyna Lewińska- statuetkę dla Najlepszego Europejskiego Kostiumologa podczas Europejskich Nagród Filmowych. Podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznano aż dwie nagrody dla twórców: za najlepszą reżyserię dla Agnieszki Holland i Kasi Adamik; oraz dla Janusza Kaleji za najlepszą charakteryzację.
W ramach wznowienia projektu „Pasja szyta na miarę” odbędzie się spotkanie z Tomaszem Raczkiem. Filmoznawca i krytyk przedstawi swoje wrażenia związane z filmem oraz swoją analizę dzieła. Uchyli również rąbka tajemnicy związanej z pracą krytyka filmowego. Raczek jako redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich ma za pasem sporo doświadczenia w świecie filmowym. Wcześniej kierownik literacki Zespołu Filmowego „Oko”, redaktor naczelny „Playboya” oraz miesięcznika „Film”. Związany również z telewizją, przez kilkanaście lat współtworzył cykl filmowy „Perły z lamusa”, który można było oglądać na TVP2. Być może czytaliście jedną z 15 książek na temat filmu i telewizji, których autorem jest Tomasz Raczek. Jego praca związana z promocją edukacji filmowej została wielokrotnie doceniona, między innymi Nagrodą im. Stanisława Wyspiańskiego a także Nagrodą PISF za populyzowanie filmu i telewizji.