Zmarł Ryszard Jaśniewicz. Gdańsk żegna cenionego artystę.

4 listopada zmarł Ryszard Jaśniewicz. Gdański reżyser, aktor, pedagog oraz poeta niedawno obchodził swoje 82 urodziny. Gdańsk żegna się z tą wybitną postacią i łączy się w bólu z rodziną.

Wspomnienie życia i dokonań

Ryszard Jaśniewicz przyszedł na świat 15 października 1939 roku. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Ukończył kierunek aktorstwo, studiował również lalkarstwo. Karierę aktorską rozpoczął w latach 50tych w Teatrze Lalki i Aktora „Miniatura” w Gdańsku. Przez prawie 70 lat kariery odegrał blisko 200 ról w wielu spektaklach znanych i cenionych reżyserów. Sam również okazyjnie zajmował się reżyserowaniem sztuk. W latach 60tych można było obejrzeć wystawione przez niego inscenizacje w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Rok przed rozpoczęciem nowego millenium, rozpoczął się nowy etap w życiu i karierze Jaśniewicza. W 1999 roku powstała scena Teatr z Polski 6, gdzie wystawiał przygotowane przez siebie melodramaty.

Od 2008 roku prowadził, znane chyba większości gdańszczan warsztaty poetyckie „Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!”. W Domu Zarazy deklamowano klasyków, między innymi Mickiewicza, Szymborską, Tuwima oraz Gałczyńskiego. Z czasem zajęcia rozwinęły się również w warsztaty dla początkujących poetów i każdego zainteresowanego tworzeniem poezji. Dla osób najbardziej wyróżniających się przygotowano coroczne przyznawanie nagrody Recytatora Roku.

Ryszard Jaśniewicz był osobą niezwykle kreatywną i zaangażowaną w swoją pasję i pracę. Kochał dzielić się nią z innymi, zainteresowanymi osobami. Dlatego też był czynny aż do ostatnich dni swojego życia. Jego ostatnia rola na deskach teatru odbyła się 28 września tego roku. Wystąpił w monodramie pod tytułem „Budowniczy”, autorstwa jego żony- Gabrieli Pewińskiej.