W związku z powoli zbliżającym się terminem ukończenia prac, podjęta została decyzja o przedłużeniu remontu dworca. Według oryginalnego zamysłu, Dworzec Gdańsk Główny miał zostać oddany do użytku do końca obecnego roku. Jednak ciągle pojawiają się dodatkowe kwestie związane z przebudową. Bartłomiej Sarna -wypowiadający się w imieniu Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP S.A. – zapewnia, że było to do przewidzenia. W przypadku prac przy zabytkach, a w szczególności dworców historycznych często wymagane jest więcej czasu, niż oryginalnie planowano.
Plan remontu
Przebudowa dworca została rozpoczęta wiosną zeszłego roku. Przez ten czas zmieniono pokrycie dachu, z dbałością o dokładne odwzorowanie pierwotnych zdobień. Odrestaurowana została również wieża zegarowa. Oprócz zmian, które już teraz podziwiać możemy zewnątrz budynku, również wewnątrz dworca trwają intensywne prace. Jednym z elementów opóźniającym ukończenie prac są wewnętrzne stropy. Muszą one zostać wykonane od nowa, aby zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji, oraz estetyczny wygląd na lata. Przeprowadzane są również niezwykle czasochłonne rozbiórki wewnątrz budynku.
Z ukończonych już prac, budowniczy mogą pochwalić się zupełnie nowym przejściem podziemnym. Dzięki niemu ruch pieszych będzie mógł działać sprawniej i bez przeszkód. Ukończona została również kopuła wykonana ze szkła, znajdująca się w budynku głównym. Oprócz ozdobnych dachówek, na elewację dworca powróciły przepiękne, zielono-żółte witraże. Ich rekonstrukcja możliwa była dzięki zachowanym zdjęciom sprzed 100 lat.
Z prac, które pozostają do wykonania do głównie wykończenie i rzeczy związane w użytkownością dworca. Montowane są między innymi instalacje niezbędne dla schodów ruchomych oraz wind.
Powrót do korzeni
Cała przebudowa dworca kosztować będzie ponad 100 milionów złotych, co czyni z niej jedną z największych inwestycji Programu Inwestycji Dworcowych zaplanowanych na lata 2016-2023. Środki na remont w części zostały przekazane z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Dworzec Gdańsk Główny widnieje w rejestrze zabytków. Dlatego też spora część prac ma na celu renowację istniejących elementów, ale również przywrócenie historycznych dodatków. Oprócz witraży oraz ozdób dachowych, na teren dworca powrócą wykonane z drewna dębowego kasy oraz witryny sklepowe. Oświetlenie dobrane jest tak aby przypominać historyczne, na ściany powrócą także kartusze z herbami.