65-letni mieszkaniec Gdyni zatrzymany za użycie skradzionej karty bankomatowej

Działania gdańskiej policji doprowadziły do zatrzymania 65-letniego mężczyzny z Gdyni, oskarżonego o wykorzystanie skradzionej karty płatniczej. Sprawa dotyczy Niemki, której straty wyniosły blisko 14 tysięcy złotych. Osoba podejrzana o przestępstwo została skonfrontowana z pięcioma zarzutami kradzieży z włamaniem, a ewentualna kara za taki czyn może wynosić do 10 lat więzienia.

W grudniu 2023 roku na komisariacie w Śródmieściu zgłosiła się obywatelka Niemiec, która padła ofiarą kradzieży portfela i kart płatniczych. Sprawca prawdopodobnie śledził kobietę od momentu jej przybycia autobusem z lotniska do centrum miasta. Niemka straciła swoje rzeczy najprawdopodobniej po tym, jak sprawca zauważył miejsce, w którym ukryła portfel po zakupie biletu. Kobieta odkryła zaginięcie swoich rzeczy, dopiero gdy próbowała dokonać zakupów w Hucisku.

Śledczy ze Śródmieścia natychmiast przystąpili do pracy nad sprawą. Dokładnie przeanalizowali dostępne informacje, trasę autobusu, którym podróżowała pokrzywdzona, oraz nagrania z monitoringu. Wynikło z tego, że złodziej pięć razy skorzystał z ukradzionej karty, co przyniosło straty rzędu blisko 14 tysięcy złotych. Szczegółowe dochodzenie doprowadziło do znalezienia nagrania, na którym widnieje mężczyzna, który mógł mieć związek ze zdarzeniem. Policjanci podążyli tym śladem i odkryli, że ten sam mężczyzna kupił w jednym ze sklepów elektronicznych drogi telefon i akcesoria do niego za kwotę zbliżoną do kwoty strat pokrzywdzonej.

Śledczym udało się zidentyfikować podejrzanego, ale jego tożsamość i adres pozostały nieznane. Po intensywnych działaniach operacyjnych udało się ustalić dane osobowe mężczyzny. Mężczyznę zatrzymano w Gdyni w minioną środę. W trakcie dalszego postępowania, okazało się, że podejrzany pomógł Niemce zakupić bilet na lotnisko w dniu kradzieży.

Mężczyzna został umieszczony w areszcie policyjnym i stanął przed pięcioma zarzutami kradzieży z włamaniem. W takim przypadku, użycie skradzionej karty jest traktowane jako kradzież z włamaniem, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.