50-lecie Gdańskiego Portu Lotniczego: Półwieczna historia przelotów

Równo 50 lat temu nastąpiło zakończenie prac betonowych na pasie startowym portu lotniczego w Gdańsku. To historyczne wydarzenie zostało poprzedzone ośmiomiesięcznymi przygotowaniami, a kulminacyjnym momentem było lądowanie pierwszego samolotu na lotnisku w Rębiechowie. Rozpoczęcie obchodów półwiecza istnienia portu zaplanowano na piknik, organizowany dla licznej grupy uczniów z gdańskich placówek edukacyjnych. Współczesny port lotniczy w Gdańsku, który zastąpił wcześniejszą lokalizację na Zaspie, posiada szczególne znaczenie w historii polskiej komunikacji lotniczej cywilnej, jako pierwszy obiekt tego typu wybudowany od podstaw w okresie powojennym.

Szóstego września gdański port lotniczy zdecydował się urozmaicić początek roku szkolnego piknikiem przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych. Nie był to jednak jedynie gest z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, lecz również preludium do celebracji nadchodzącej rocznicy, która ma ogromne znaczenie dla polskiego lotnictwa cywilnego.

– Nie będę ukrywać, że ten piknik to również inauguracja obchodów 50. rocznicy istnienia portu lotniczego w Gdańsku – zdradza Agnieszka Michajłow, rzecznik Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. – Na nasze święto zaprosiliśmy pół tysiąca młodych ludzi z placówek edukacyjnych nie tylko z Gdańska, ale także z Gdyni, Sopotu i innych miejscowości regionu. Wśród nich są uczniowie z Borkowa, Chwaszczyna i Wiślinki. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, zarówno edukacyjnych, jak i rekreacyjnych – między innymi prezentacje naszego sprzętu strażackiego oraz pojazdów służących do utrzymania lotniska w sezonie zimowym. To pierwszy raz, kiedy decydujemy się na organizację tak dużej imprezy na terenie naszego portu – dodaje Michajłow.