18 par odznaczonych za długie pożycie małżeńskie

To już kolejne przyznanie wyróżnień za długi staż małżeński dla gdańskich par. 17 listopada, w środę prezydent Aleksandra Dulkiewicz odznaczyła 18 małżeństw. Pary obchodziły Złote oraz Platynowe Gody, a nawet Diamentową Rocznicę. Uroczystość odbyła się tradycyjnie w Dworze Artusa.

Odznaczenia  za małżeńskie jubileusze

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej jedynie przy 50 rocznicy ślubu. Jednak Gdańsk celebruje również kolejne lata. Pary obchodzące piędziesięciopięciolecie oraz sześćdziesięciolecie zostały udekorowane medalami. Wszystkim wręczono również listy gratulacyjne, upominki oraz kwiaty.

Długoletnie, szczęśliwe związki to podstawa silnej rodziny i co za tym idzie- silnego miasta. My jako młodsi, możemy się wiele nauczyć wysłuchując historii ludzi, którym udało się to o czym marzy wiele osób. W końcu każdy kto decyduje się na ślub i życie z drugą osobą marzy o tym aby w szczęściu obchodzić 50, 60 i być może większą rocznicę ślubu.

Przepis na udany związek? Trzeba sobie ustępować

Jakie rady dla młodszych ludzi mają osoby w związkach z długim stażem? Państwo Zofia i Jan Gibas przyznają, że miłość od pierwszego wejrzenia jest możliwa. Jednak oprócz zakochania, potrzeba również dużo wyrozumiałości i kompromisów. Wspólne podróże, spędzanie wakacji w spokojnym miejscu, wśród zieleni. Szczególnie po odchowaniu dzieci, warto zadbać o siebie nawzajem. Dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego, wspólne spacery oraz wycieczki to świetna wymówka aby wyjść z domu. Pan Jan jest niezwykle dumny z 62 rocznicy, którą obchodził z żoną. Wspomina wesele na którym po raz pierwszy ujrzał panią Zofię i od razu wiedział, że to ta jedyna. Według jego statystyki, którą skrzętnie prowadzi- są jedyną parą która mieszka ze sobą. Od 1964 poślubionych było 60 par, razem pozostali jedynie państwo Gibasowie. Nie mogą doczekać się kolejnej, żelaznej rocznicy, której są niezwykle pewni.

Poznając tak wspaniałe historie można naprawdę mieć nadzieję, że wieloletni udany związek jest możliwy. Gdy małżeństwo daje szczęście i jest się dla siebie nawzajem podporą na starsze lata, na pewno przyjemniej spędza się jesień swego życia.