15. edycja Międzynarodowych Targów Kolejowych 'TRAKO’ na terenie Amberexpo Gdańsk

Początek 15. jubileuszowej edycji targów TRAKO odbył się w hali Amberexpo na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich. Podczas otwarcia targów prowadzona była intensywna debata, skupiająca się na znaczeniu roli, jaką odgrywa kolej w utrzymaniu bezpieczeństwa Europy w kontekście konfliktów zbrojnych rozgrywających się na granicach Unii Europejskiej. W ramach prezentacji podziwiać można było między innymi różnego rodzaju tabor kolejowy, umieszczony na specjalnie przygotowanych torach ekspozycyjnych.

Tegoroczne, 15. wydanie Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO miało swój oficjalny start w dniu 19 września, a odbywało się oczywiście w Gdańsku. Ceremonii otwarcia udzielił blasku między innymi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wydarzenie to było także okazją do zorganizowania debaty o strategicznej roli kolei w procesie budowania odporności Europy, temat ten zainspirowany został agresją Rosji na Ukrainę.

Zgodnie z planem działania, w pierwszym dniu targów doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy PKP Intercity a PGE Energetyką Kolejową. Umowa ta ma na celu wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych do zasilenia taboru kolejowego. Oprócz tego, przewoźnik przedstawił także model nowoczesnego wagonu, z zamówieniem 300 takich jednostek u polskich producentów. Przetarg na budowę wagonów planowany jest do rozstrzygnięcia w IV kwartale bieżącego roku.

Podczas targów Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe, będące spółką zależną PKP Polskich Linii Kolejowych, odebrało od producenta nowy żuraw kolejowy, przeznaczony do prac budowlanych i ratunkowych. Żuraw ten charakteryzuje się udźwigiem rzędu 150 ton i ma możliwość pracy pod siecią trakcyjną.