Zakończono modernizację Zakładu Utylizacyjnego na gdańskich Szadółkach

Zakład Utylizacyjny w dzielnicy Szadółki w Gdańsku właśnie zakończył modernizację. Unowocześnianie obiektu kosztowało 68 mln zł. Teraz zakład jest w stanie przetworzyć większe ilości śmieci, a także odzyskać więcej surowców. Dzięki modernizacji Gdański Zakład Utylizacyjny spełnia tegoroczne surowe normy unijne.

Nowoczesna technologia do sortowania śmieci

Gdańską sortownię śmieci remontowano okrągły rok. Obecnie zakład jest po trzymiesięcznych testach nowej instalacji. Obecnie zakład wykorzystuje nowoczesną technologię separatorów optycznych, dzięki którym możliwe jest szybkie wyodrębnienie i odzyskanie aż 14 surowców wtórnych. To o połowę więcej niż wcześniej. Separatory optyczne automatyzują pracę i zwiększają wydajność zakładu. Dzięki temu praca w sortowni odpadów jest bezpieczniejsza — pracownicy jedynie nadzorują pracę maszyny.

Modernizacja warta 68 mln zł pozwala sprostać surowym normom unijnym, które narzucają odzyskiwanie 35% surowców. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku jest w stanie odzyskiwać 39% odpadów, ale w przyszłym roku będzie to niewystarczający procent. W 2024 roku normy odzyskiwania surowców sięgną 45%, a w 2025 aż 55%.