Zakończenie budowy głębokowodnego nabrzeża T3 w Baltic Hub w Gdańsku planowane na koniec 2025 roku

Informacja prasowa spółki Baltic Hub ogłosiła, że dwuletnie prace nad budową głębokowodnego nabrzeża T3 w Gdańsku zostaną zakończone pod koniec 2025 roku. W ostatnią środę, na terenie terminalu odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego.

Zarządca Baltic Hub, Charles Baker, wyraził optymizm co do tej inwestycji w oficjalnym komunikacie. Przekonywał, że po zakończeniu prac Baltic Hub będzie jednym z największych europejskich kompleksów przeładunkowych dla kontenerów, z możliwością obsługi aż do 4,5 mln TEU rocznie. Podkreślił również, że inwestycja przyniesie korzyści nie tylko dla klientów firmy, ale także dla polskiej gospodarki i rynków Europy Środkowo-Wschodniej dzięki znacznemu wzrostowi potencjału operacyjnego.

Prace nad budową trzeciego głębokowodnego nabrzeża rozpoczęły się w październiku 2022 roku, zaś ich realizacją zajęło się konsorcjum firm Budimex i DEME.

Spółka informuje, że w ramach prowadzonych prac powstała 36-hektarowa sztuczna wyspa, na której obecnie toczą się kolejne etapy prac budowlanych, po zakończeniu prac czerpalnych. Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, podkreślał w swoim oświadczeniu wyjątkowość tego projektu, który dosłownie powiększa Polskę o 36 ha i otwiera drogę do rozwoju gospodarki morskiej.