Wzrost wyników finansowych gdańskiego portu lotniczego im. Lecha Wałęsy

Gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy, będący drugim co do wielkości regionalnym lotniskiem w Polsce, odnotował w 2023 roku wyraźny wzrost swojej działalności. To przekładało się na znaczące zyski netto, które osiągnęły pułap 42,2 milionów złotych. Wzrost ten był spowodowany rosnącą liczbą pasażerów, operacji lotniczych i przewożonego frachtu.

W ciągu całego 2023 roku port lotniczy w Gdańsku obsłużył aż 5,9 miliona pasażerów. To oznacza wzrost o 29 procent w porównaniu z poprzednim rokiem, co znacznie wpłynęło na poprawę wyników finansowych tej instytucji. Liczba startów i lądowań przeprowadzanych na terenie portu wzrosła do poziomu 50 tysięcy. Ponadto, w 2023 r. lotnisko przetransportowało ponad 11 tysięcy ton ładunków lotniczych, co oznacza wzrost o 13 procent w stosunku do poprzedniego roku.

Wszyscy przewoźnicy działający na stałe w Porcie Lotniczym Gdańsk zanotowali w 2023 roku wzrost liczby obsługiwanych pasażerów. Po rocznej przerwie na pierwsze miejsce wśród przewoźników wrócił Wizz Air, przewożąc 2,3 miliona pasażerów, co stanowiło 43 procent całego ruchu regularnego. Ryanair, irlandzkie linie lotnicze, które były liderem w poprzednim roku, spadły na drugie miejsce z niewielkim wynikiem niższym od Wizzair, transportując 2,1 miliona pasażerów. Polskie Linie Lotnicze LOT obsłużyły 284 tysiące pasażerów, co stanowiło pięć procent całkowitego ruchu. Lufthansa odpowiadała za cztery procent ruchu na gdańskim lotnisku, przewożąc 219 tysięcy pasażerów.