Wystawa 318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku

W Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku, konkretnie w jego Sali Morskiej, odbywa się wystawa o tematyce militarno-miejskiej, której głównym bohaterem jest 318. Dywizjon Myśliwsko-Rozpoznawczy, znanym również jako „gdański” dywizjon ze względu na swój nieoficjalny herb. Wystawa ta, będąca kontynuacją wcześniejszej ekspozycji poświęconej historii Niebieskich Beretów, rozpoczęła się na początku września i potrwa do połowy sierpnia.

Ekspozycja nosi nazwę „O tych, co upomnieli się o Gdańsk” i jest hołdem dla polskich pilotów, którzy na swój unikalny sposób przypomnieli o roli miasta Gdańska w polskiej historii.

Na ekspozycji zgromadzono kilkadziesiąt zdjęć i artefaktów związanych z działaniami bojowymi oraz historią 318. Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego. Jednostka ta została utworzona na bazie lotniczej Detling w południowo-wschodniej Anglii 20 marca 1943 roku. Miesiąc później pojawiła się próba powiązania nazwy dywizjonu z Gdańskiem, ale brytyjska administracja wojskowa ten pomysł odrzuciła. Przyczyną tej decyzji była przedwojenna lokalizacja Gdańska, która leżała poza granicami Polski. Niestety, taka precyzyjność nie była stosowana przez Brytyjczyków w ich relacjach z sojusznikiem sojuszniczym.