Wykorzystanie sztucznej inteligencji w walce z naruszaniem przepisów ruchu drogowego w Gdańsku

Jeden z autobusów należących do lokalnej firmy transportowej Gdańskie Autobusy i Tramwaje został wyposażony w innowacyjną kamerę działającą na zasadzie sztucznej inteligencji. Zadaniem tej technologii jest zapisywanie informacji o pojazdach, które niezgodnie z regulacjami poruszają się po pasach przeznaczonych dla autobusów lub korzystają ze stref postojowych dla autobusów. Na okres ośmiu tygodni, urządzenie będzie poddane próbom. Autobus wyposażony w tę nietypową technologię obsługuje dwie stałe trasy: linię 112 oraz 186.

Buspasy w Gdańsku to kuszące miejsce dla nieuprawnionych

Narzekamy często na polskich kierowców za niewłaściwe respektowanie przepisów ruchu drogowego. W szczególności, podczas godzin szczytu, wielu z nich decyduje się na korzystanie z buspasów na ulicach Gdańska. Tymczasem, są one przeznaczone głównie dla publicznego transportu miejskiego, umożliwiając punktualny przewóz pasażerów bez utknięcia w korkach. Problem dotyczy przede wszystkim ulic takich jak Podwale Grodzkie, Podwale Przedmiejskie oraz Trakt św. Wojciecha, gdzie kierowcy często wykorzystują buspasy do jazdy swoimi samochodami. Generuje to frustrację zarówno wśród kierowców autobusów miejskich, jak i osób w korkach, które zgodnie z prawem nie mogą korzystać z buspasów. Skargi na ten temat trafiają do Zarządu Transportu Miejskiego oraz Policji.

Na dodatek, pojawia się również problem z samochodami osobowymi, które zatrzymują się w miejscach przeznaczonych dla autobusów, blokując im dostęp do przystanku.