14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Z tej okazji, aby zwrócić uwagę na tą chorobę, oraz aby okazać solidarność z osobami zmagającymi się z cukrzycą; wiadukt znajdujący się przy Galerii Bałtyckiej zostanie podświetlony na niebiesko. Iluminacja będzie świecić się na kolor symbolizujący jedność oraz wsparcie chorych na cukrzycę, w dniach od 13 do 15 listopada.
Światowy Dzień Cukrzycy
Ustanowiony równo 30 lat temu, w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną przy współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia. Motywacją dla ustanowienia tego dnia była wzrastająca ilośc zachorowań na cukrzycę odnotowywana przez lekarzy na całym świecie.
Głównym celem jest promowanie świadomości na temat tej choroby. Wiele organizacji prężnie działa aby edukować dzieci, młodzież oraz dorosłych na temat prewencji, diagnostyki oraz powikłań jakie może powodować cukrzyca. Jest to przypomnienie, że wciąż rośnie liczba zachorowań i nie będzie ona malała jeśli nie zostaną wdrożone działania które pomogą promować zdrowy i świadomy tryb życia.
Czym jest cukrzyca i jakie są jej objawy?
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, osoba chora ma podwyższony poziom glukozy we krwi (hiperglikemia). Hiperglikemia powodowana jest przez zaburzenia w naturalnej produkcji lub działaniu insuliny. Cukrzyca, w zależności od przyczyny choroby oraz jej przebieg dzieli się na kilka typów. Najczęściej występującym typem cukrzycy jest typ 2, bardzo często powodowany przez otyłość i inne zaburzenia metaboliczne. W tym przypadku to otyłość brzuszna przyczynia się do powstawania odporności na insulinę. Bardzo często powiązana również ze starszym wiekiem.
Niestety nawet najmłodsi nie są bezpieczni od cukrzycy, typ 1; często nazywany cukrzycą typu dziecięcego, jak jego nazwa wskazuje objawia się już w młodym wieku. Jest to odmiana powodowana przez procesy autoimmunologiczne, które zupełnie hamują powstawanie insuliny. Niezbędne jest więc zewnętrzne podawanie insuliny, od tego zależy życie osoby chorej. Odmiana ta może być szczególnie niebezpieczna, gdyż wymaga ścisłej stałej kontroli nawet malutkich dzieci. Jest to choroba przewlekła, z która może być kontrolowana. Na ten moment cukrzyca jest nie uleczalna.
Jakie są pierwsze obawy cukrzycy, które powinny zwrócić naszą uwagę?
Zarówno cukrzyca typu 1 jak i 2 powoduje podobne objawy:
- nagła utrata masy ciała, nie spowodowana dietą ani ćwiczeniami
- osłabienie oraz szybkie męczenie się, nie związane z osłabieniem po chorobie
- uciążliwa suchość w ustach, nie zaspokajana piciem
- częste oddawanie moczu oraz nietrzymanie moczu w nocy
Jeśli zauważysz u siebie niepokojące zmiany, warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu który zleci potrzebne badania. Szczególnie jeśli w kręgu najbliższej rodziny mamy osobę, która żyje z cukrzycą.