Ukraiński Tydzień w Gdańsku – zaproszenie na wydarzenia kulturalne i edukacyjne

Zapraszamy do udziału w kulturalnej imprezie, jaką jest Ukraiński Tydzień. Festiwal ten odbędzie się w Gdańsku pomiędzy 18 a 24 października 2023 roku. Wśród wielu atrakcji, które zaplanowano na ten czas, znajdują się także wydarzenia organizowane w ramach ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Jednym z punktów programu będzie koncert ukraińskiej muzyki i poezji, który zostanie zaprezentowany przez Zespół Szkół, gdzie językiem nauczania jest ukraiński. Tego wieczoru, 19 października o godzinie 19:00, mieszkańcy oraz goście Gdańska będą mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu w Muzeum II Wojny Światowej. Wstęp na koncert jest wolny dla wszystkich chętnych.

Uczniowie prezentujący wykonania tego dnia, niestety znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Ich rodzice, zarówno ojcowie, jak i często matki, pozostali w swoim kraju, walcząc o suwerenność Ukrainy przeciwko najeźdźcom. Aby lepiej zrozumieć skomplikowane i bolesne realia, z jakimi musi mierzyć się Ukraina, warto zapoznać się z niektórymi faktami. Właśnie taką możliwość oferują uczniowie Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, którzy za pomocą swojego występu pragną uświadomić nam skomplikowaną sytuację swojego kraju.