Srebrny sukces polskich żeglarzy! Polska zdobywa wicemistrzostwo Europy w klasie Optimist

Polska drużyna żeglarska, zaszczytnie reprezentująca nasz kraj na europejskim turnieju w klasyfikacji Optimist, zdobyła tytuł wicemistrzowski. Choć w półfinale pokonaliśmy drużynę z Chorwacji, będącą jednym z faworytów tych zawodów, w finałowej rywalizacji musieliśmy uznać wyższość włoskich zawodników. Mimo to, powrót do kraju ze srebrnym medalem zalicza się do jednego z największych triumfów polskiej drużyny Optimist w ostatnich latach. Miejsce rozegrania regat to Loosdrecht w Holandii, a naszą ekipę tworzyli członkowie klubów żeglarskich z Gdańska i Chojnic.

Co to są Mistrzostwa Europy w klasie Optimist? Jakub Jakubowski z Polskiego Związku Żeglarskiego wyjaśnia, że klasa Optimist to najmniejsza międzynarodowa klasa jachtów monotypowych przeznaczona dla dzieci i młodzieży do 15 roku życia. To właśnie od niej najmłodsi adeptami żeglarstwa globalnie rozpoczynają swoją sportową drogę. Wielu szlachetnych medalistów olimpijskich pochodzi właśnie z tych początków – żeglowanie na Optimiście.

Nie ma nic dziwnego w tym, że Optimist jest jedną z najbardziej popularnych klas regatowych na świecie – obecnie na całym globie jest zarejestrowanych około 200 000 łodzi tej klasy. Jest to także unikalna klasa żeglarska, która organizuje mistrzostwa świata i Europy zarówno indywidualnie, jak i drużynowo.