Spór o niemiecką piosenkę na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku

Ruchome obrazy z Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku, które pojawiły się na Twitterze pod nazwą „Gdańsk Strefa Prestiżu”, wywołały burzę. Na nagraniu dostrzegamy grupę mężczyzn, którzy z entuzjazmem śpiewają utwór w języku niemieckim, a obok nich znajduje się napis „Środkowa Frankonia zaprasza”. Środkowa Frankonia, znana jako kraina historyczna na południu Niemiec, to obecnie region w Bawarii.

Co to za melodia brzmi w tle tego nagrania? To niemiecka piosenka ludowa „Ein Heller und ein Batzen”, której sława narosła szczególnie wśród żołnierzy Wehrmachtu – sił zbrojnych III Rzeszy. Często mylnie identyfikowana przez refren jako „Heili, Heilo, Heila”, budzi skojarzenia z mrocznym okresem historii.

Na stronie, która udostępniła filmik, można przeczytać komentarz pełen oburzenia: „W momencie, gdy oddajemy hołd ofiarom Rzezi Woli w Warszawie, na masowej imprezie organizowanej przez gminę Gdańsk rozbrzmiewa jeden z hymnów Wehrmachtu z czasów II wojny światowej”.

Zaledwie kilka dni temu samorząd województwa pomorskiego zachęcał do odwiedzenia stoiska Środkowej Frankonii na Jarmarku Dominikańskim. Informowano o porozumieniu o współpracy między Województwem pomorskim a Środkową Frankonią, zawartym 5 kwietnia 2000 roku. „Zapraszamy na degustację kultury frankońskiej przy dźwiękach muzyki folklorystycznej, którą zaprezentuje orkiestra dęta Zeitvertreib z Ulsenheim” – głosiło zaproszenie. I tak też się stało…