Slime — magiczna masa, którą możecie wykonać u siebie w domu

Jeśli jeszcze do tej pory nie próbowaliście zabawy ze slime’em, to koniecznie musicie to zrobić. Już samo jego wykonanie to wielka frajda, a cały proces jest tak prosty, że poradzą sobie z nim nawet maluchy. Jeśli to Was nie przekonało, to warto również wiedzieć, że slime jest wykorzystywany także jako narzędzie w terapii integracji sensorycznej. Jak zatem wykonać tę magiczną masę i co jeszcze warto o niej wiedzieć? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz poniżej.

Czym jest slime?

Slime to plastyczna masa o glutkowatej konsystencji. Jest lekko wilgotna w dotyku, ciągnąca się, jednak nie lepi się do rąk. Można bawić się nią na wiele sposobów. Ze względu na jego strukturę slime’a można rozciągać, przelewać między palcami, ugniatać czy tworzyć z niego bańki. Wykonywanie tych wszystkich czynności wspiera rozwój zdolności manualnych dziecka. Poza tym slime’y świetnie nadają się do dekorowania, co daje duże pole do popisu dziecięcej kreatywności.

Gotowy slime znajdziesz na stronie sklepu Tuban.pl – https://tuban.pl/kategoria-produktu/slime/.

Jak wykonać slime w domu?

Zamiast kupować gotowego glutka, możecie przygotować go samodzielnie, co też będzie świetną zabawą. Będą wam potrzebne:

  • klej PVA,
  • aktywator,
  • barwnik lub brokat,
  • miseczka oraz szpatułka,
  • opcjonalnie dodatki i aromat.

 

Do miseczki dalej klej PVA. Następnie dodaj do niego barwnik lub brokat i wymieszaj dokładnie, do uzyskania zadowalającego efektu. Na tym etapie możesz także dodać aromat. By zmienić klej w glutka, niezbędny jest aktywator. Dodawaj go stopniowo, cały czas mieszając, aż do momentu, kiedy slime zacznie odklejać się od ścianek naczynia. Teraz należy sprawdzić, czy masa nie lepi się do rąk. Jeśli tak, dodaj jeszcze odrobinę aktywatora. Kiedy wasz slime przestanie być lepki to znak, że jest gotowy. Na koniec wystarczy udekorować slime wybranymi przez Was dodatkami.

Kleje PVA dostępne w wielu kolorach znajdziesz na stronie https://tuban.pl/kategoria-produktu/slime/kleje-pva-do-slime/.

Slime w różnych odsłonach

Nie jest to punkt obowiązkowy, jednak z dodatkami warto eksperymentować. Pozwalają one nadać slime’owi zupełnie nowej tekstury i właściwości. Oto jakie między innymi rodzaje slimów można uzyskać:

  • Fluffy slime – ma puszystą jak chmurka konsystencję. Można go wykonać, dodając do masy piankę do golenia.
  • Floam slime – to glutek z dodatkiem kuleczek styropianu. Dzięki nim staje się bardziej zwarty i plastyczny.
  • Water slime – to masa, do której dodajemy sporą ilość wody. Dzięki temu staje się bardziej przezroczysta i lejąca.
  • Butter slime — to glutek o masełkowej konsystencji z dodatkiem modeliny.

 

Do slimów możecie także dodawać kolorowe koraliki, kamyczki, kryształki, a nawet to, co znajdziecie w swojej kuchni. Dobrze sprawdzi się ryż, soczewica czy ziarenka grochu.

 

Więcej inspiracji na kreatywne zabawy dla dzieci znajdziecie w sklepie Tuban.pl. Koniecznie wypróbujcie także zestawy, które pomogą Wam stworzyć wielkie bańki mydlane czy żelowe figurki, a także niesamowity piasek dynamiczny, za pomocą którego Wasze dziecko zbuduje wiele niesamowitych konstrukcji.