SeaData i Mobile Monitoring uruchamiają system monitoringu substancji ropopochodnych w wodach Portu Gdańsk

SeaData oraz Mobile Monitoring, dwie firmy mające na swoim koncie liczne innowacje w dziedzinie monitoringu środowiska, przystąpiły do realizacji projektu mającego na celu kontrolę poziomu substancji ropopochodnych w wodach Portu Gdańsk. Miejsca, gdzie zlokalizowane są punkty monitorujące obecność substancji ropopochodnych, to Dworzec Drzewny, Nabrzeże Zbożowe oraz okolice WOC.

Urządzenia służące do monitorowania i sygnalizowania obecności substancji ropopochodnych w wodach portowych są aktywne przez całą dobę. Składają się one z stacji bazowej, którą można zamocować na przykład na słupie ogrodzeniowym, oraz czujnika. Taki układ jest niezbędny dla portów morskich i rzecznych, gdzie z powodu intensywnej działalności związanej z transportem, przeładunkiem czy magazynowaniem ropy naftowej i jej produktów ryzyko zanieczyszczenia wody jest bardzo duże.

Kluczową częścią tej inicjatywy jest zaawansowany system analizy danych stworzony przez SeaData. Dzięki niemu możliwe jest dokładne śledzenie i identyfikowanie zanieczyszczeń w czasie rzeczywistym. Współpraca z firmą Mobile Monitoring, która dostarczyła specjalistyczny sprzęt, pozwoliła na efektywne wdrożenie systemu, gwarantując jego wysoką skuteczność.

Wdrożenie systemu monitoringu w Porcie Gdańsk nie tylko podnosi jego atrakcyjność dla operatorów morskich i turystów, ale również stanowi istotny krok ku przestrzeganiu międzynarodowych standardów ochrony środowiska oraz regulacji prawnych (ESG) – podkreśla Krzysztof Kaczmarek, pełniący obowiązki prezesa Portu Gdańsk.