Przygotowując się na cyklon Zachariasz: Gdańsk broni się przed srogim niebezpieczeństwem pogodowym

W najbliższy weekend mieszkańcy województwa pomorskiego muszą przygotować się na atak cyklonu o nazwie Zachariasz. Przewiduje się, że niedziela przyniesie silne deszcze i gwałtowne burze. Natomiast dzień później, prognozuje się silne podmuchy wiatru osiągające prędkość aż 80 km/h. Z powodu tych niepokojących prognoz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zorganizowała spotkanie z reprezentantami lokalnych jednostek i firm w Miejskim Sztabie Zarządzania Kryzysowego.

Ryzyko wystąpienia obfitych opadów jest oceniane jako wysokie. Zgodnie z przewidywaniami meteorologów, bezustanne opady mogą trwać od sobotniego wieczora do wtorkowego poranka. W miejscach, gdzie stykają się dwie masy powietrza, mogą wystąpić burze. Największe natężenie opadów spodziewane jest jednak w niedzielę, 6 sierpnia.

Z prognoz wynika, że już w sobotnie popołudnie nad terenem województwa pomorskiego pojawi się strefa intensywnych i ciągłych opadów deszczu o różnej skali natężenia. Opuszczenie tego obszaru przez tę strefę nie nastąpi wcześniej niż w pierwszej połowie dnia następnego.

Potencjalne burze lub duże, silnie nawilżone komórki konwekcyjne mogą spowodować gwałtowne deszcze prowadzące do zalania terenów i powodzi. Niedzielne popołudnie, wieczór oraz noc z niedzieli na poniedziałek może przynieść kolejne opady i burze, które będą przemieszczały się od południowego wschodu na północny zachód.

Z informacji dostępnych na początku nadchodzącego tygodnia wynika, że może to być najbardziej wietrzny okres tego lata. Wszystkie modele pogodowe sugerują bardzo silny wiatr. Na wybrzeżu środkowym i zachodnim jego siła może osiągać nawet 120 km/h! Tymczasem w obszarze Zatoki Gdańskiej przewiduje się „jedynie” porywy wiatru dochodzące do 80 km/h.