Profilaktyka wirusa HPV: w Gdańsku bezpłatne szczepienia dla dzieci

Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV są częścią profilaktyki zdrowotnej w Gdańsku, przeznaczonej dla dzieci w wieku 12 lat. Rozpoczęty w tym roku cykl szczepień zakończy się w roku 2025. Za realizację profilaktyki zakażeń wirusem HPV odpowiada Gdański Program Promocji Zdrowia i Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym.

Darmowe szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)

W grudniu 2022 ruszyły pierwsze szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) skierowane do dzieci w wieku 12 lat. Szczepionki sfinansowano z budżetu miasta Gdańska. Program szczepień chciano wdrożyć znacznie wcześniej, ale brakowało szczepionek. Gdańsk miał również problem z wyłonieniem realizatora programu, co ostatecznie się udało. Szacuje się, że w ramach projektu 3 tys. dzieci rocznie otrzyma darmową szczepionkę.

Wirus HPV odpowiada między innymi za raka szyjki macicy. Na nowotwór tego typu każdego roku choruje więcej niż 3 tys. kobiet. Niestety, połowa z nich umiera. Szczepionka może zmniejszyć liczbę chorych, podobnie jak regularne badania ginekologiczne. Rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium daje bardzo dobre rokowania. Jego śmiertelność jest tak wysoka ze względu na późne diagnozowanie.