Pożegnaliśmy trenera i nauczyciela, legendarnego Tadeusza Pagińskiego

W piątkowy poranek, 17 listopada, odbyło się ostatnie pożegnanie z nieżyjącym już Tadeuszem Pagińskim, który był znakomitym trenerem szermierki. Był to człowiek, którego można uznać za jedną z najważniejszych postaci w historii tej dyscypliny sportowej. Giorgio Scarso, prezydent Europejskiej Konfederacji Szermierczej, wyraził swoje kondolencje w liście, nazywając go twórcą szermierki na europejskim poziomie. Ceremonia pogrzebowa przyciągnęła nie tylko bliską rodzinę zmarłego, ale również jego uczniów, współpracowników i przyjaciół, a także wielu fanów tego sportu.

Tadeusz Pagiński był prawdziwą ikoną polskiej szermierki, jednym z najbardziej cenionych trenerów na arenie krajowej. Pod jego bacznym okiem jego podopieczne zdobywały medale na Igrzyskach Olimpijskich oraz na mistrzostwach świata i Europy. Od początku kariery był silnie związany z Gdańskiem i miejscowym klubem szermierczym Sietom AZS AWFiS. Niestety, Tadeusz Pagiński odszedł 9 listopada, w wieku 76 lat, a ceremonia pożegnania odbyła się 17 listopada na Cmentarzu Łostowickim.

Pogrzeb Tadeusza Pagińskiego zgromadził liczne grono osób – nie tylko rodzinę, ale także jego uczniów, współpracowników i przyjaciół. Wśród nich były głównie jego byłe zawodniczki, takie jak Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka, Barbara Szewczyk-Wolnicka, Anna Wojtczak-Sobczak, Katarzyna Felusiak-Zakrzewska, Agnieszka Szuchnicka-Wąsowicz, Magdalena i Izabela Knop oraz Małgorzata Wojtkowiak. Obecni byli również Longin Szmit – wieloletni współpracownik Pagińskiego, zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kryszewski, poseł Jacek Karnowski (były prezydent Sopotu) oraz Aleksander Hall – znany polityk i historyk.