Wolin należy do grona najstarszych i najciekawszych miast, położonych obecnie na terytorium Polski.
Zarówno w samej miejscowości, jak i w jej najbliższej okolicy, znajdziemy wiele interesujących miejsc.
Wolin – najciekawsze informacje o mieście i okolicy
Warto wiedzieć, że we wczesnym średniowieczu Wolin był jednym z największych miast Europy – historycy oceniają, że liczba jego mieszkańców mogła dorównywać ówczesnemu Londynowi. Oprócz członków słowiańskiego plemienia Wolinian zamieszkiwali tu przybysze ze Skandynawii, którzy nazywali gród Jomsborgiem.
Ślady dawnej świetności tego ośrodka zgromadzono w lokalnym muzeum, jednak dla wielu osób znacznie większą atrakcją będzie wizyta w zrekonstruowanej wczesnośredniowiecznej osadzie. Miłośnicy historii stworzyli tu bowiem Centrum Słowina i Wikingów, w którym starają się odwzorować życie mieszkańców Wolina w dawnych wiekach. W centrum miasta można również obejrzeć kamień runiczny, poświęcony Haraldowi Sinozębemu, królowi Danii, który po wygnaniu z kraju zmarł w tym mieście w roku 987.
Warto również wybrać się do pobliskiej Wapnicy, gdzie na turystów czeka atrakcja geologiczna – Jezioro Turkusowe. Woda w zbiorniku faktycznie ma ten niezwykły kolor, a wynika to z jego genezy. Jezioro powstało bowiem w dawnym wyrobisku kredy – po zakończeniu eksploatacji jej pokładów woda stopniowo wypełniła powstałą nieckę. Jej barwa jest przede wszystkim efektem sposobu, w jaki promienie słoneczne ulegają rozszczepieniu w czystej wodzie, odbijając się od dna, pokrytego warstwą węglanu wapnia. Ponad brzegiem jeziora usytuowano punkt widokowy, z którego można podziwiać zbiornik w całej okazałości. Tutaj przeczytasz jeszcze więcej na temat Jeziora Turkusowego z Wolińskiego Parku Narodowego.
Z okolic Jeziora Turkusowego można tez udać się na krótki spacer do Lubina. Znajdziemy tu dwa kolejne, niezwykłe punkty widokowe. Pierwszy z nich zlokalizowany jest na szczycie Wzgórza Zielonka, drugi natomiast – na terenie dawnego grodu. Z każdego z nich można podziwiać wspaniały widok na Wsteczną Deltę Świny, Zalew Szczeciński oraz płynące do portu w Szczecinie statki.