Dziś mija setny dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Gdańsk bardzo szybko zaangażował się w pomoc, już praktycznie od pierwszych dni wojny organizowane są zbiórki najpotrzebniejszych artykułów. Miasto czynnie pomaga uchodźcom, którzy znaleźli swoje schronienie na Pomorzu. Dzisiejsza data jest więc dobrym dniem na podsumowanie dotychczasowych działań.
Sto dni później
Spotkanie podsumowujące działania miasta poprzedziło symboliczne wzniesienie patchworkowej flagi narodowej. Została ona wykonana podczas Święta Wolności i Solidarności w 2019 roku, a samo szycie zajęło aż dwa dni. Niemalże tysiąc osób brało udział w tworzeniu tej wyjątkowej flagi, której jednym z fragmentów jest między innymi fragment koszuli tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza. W geście zjednoczenia nad maszynami do szycia zasiadło wiele osób z różnych środowisk i dróg życia, nie tylko mieszkanki i mieszkańcy Gdańska ale także imigranci, turyści i lokalni samorządowcy.
Pierwszy punkt zapewniający uchodźcom pomoc został otwarty już parę dni po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Gdy pierwsi uchodźcy wojenni zaczęli przybywać do Gdańska, czekała tu już na nich pierwsza pomoc. Polsat Plus Arena Gdańsk zamieniła się w punkt, w którym osoby w potrzebie mogą odebrać dary i najpotrzebniejsze produkty. Ukrainki i Ukraińcy mogą liczyć między innymi na długoterminową żywność ale także ubrania i środki czystości.
Europejska Stolica Wolontariatu
Gdańsk zawsze staje na wysokości zadania, lecz tegoroczny tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu jest wyjątkowo zobowiązujący. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkanek i mieszkańców Gdańska, w ekspresowym tempie zostały zrealizowane wytyczne dotyczące liczby aktywnie zaangażowanych wolontariuszy miejskich.
Aby ułatwić zarówno pracę wolontariuszy jak i odbieranie pomocy dla potrzebujących, została wprowadzona specjalna karta Gdańsk Pomaga Ukrainie. Dzięki niej możliwa jest sprawniejsza pomoc oraz przekazywanie najpotrzebniejszych produktów. Na dzień dzisiejszy 14 tysięcy osób z Ukrainy zdecydowało się na wyrobienie karty; zostały one użyte w ciągu całej akcji już 48 tysięcy razy.