Pionierska operacja w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku: Pierwszy przeszczep wątroby metodą D-HOPE

Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku przeprowadzili pierwszą operację przeszczepienia wątroby stosując innowacyjną technikę, znaną jako D-HOPE. Pacjentką, która skorzystała z tego zaawansowanego zabiegu, była 50-letnia kobieta, która po ośmiu dniach od operacji mogła bezpiecznie opuścić szpital.

Informacje o udanej transplantacji, która została przeprowadzona na pacjentce w wieku 50 lat, zostały ujawnione przez biuro prasowe Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w poniedziałek 27 maja.

Dr hab. Piotr Domagała, chirurg transplantolog z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK, podkreślił unikalność tego zabiegu. W komunikacie prasowym wyjaśnił: „Co jest szczególne w tym przeszczepieniu, to fakt, że po raz pierwszy zastosowano pozaustrojową perfuzję wątroby w hipotermii z oksygenacją”.

Technika D-HOPE (dual hypothermic oxygenated perfusion), do której zastosowania postanowiono użyć w tym przypadku, polega na perfuzji narządu płynem nasyconym tlenem, przeprowadzonej za pomocą specjalistycznej pompy. W stanie hipotermii, płyn osiąga temperaturę około 12 stopni Celsjusza. Decyzja o wykorzystaniu tej metody była podyktowana konkretnymi parametrami dawcy, który nie żyje.