Doktor Karolina Pierzynkowska z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego została uhonorowana prestiżową nagrodą Future Science Future Star Award. Jest to uhonorowanie pracy naukowej naukowczyni, która jest na dobrej drodze do odnalezienia leku na chorobę Hudingtona oraz Alzheimera.
Praca naukowa
Karolina Pierzynkowska w ciągu 30 lat swojego życia zdążyła osiągnąć już wiele. Zdobyła tytuł doktora, jest wykładowczynią w Katerze Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Prowadzi czynne prace badawcze, które mają na celu wynalezienie leków na choroby neurodegeneracyjne. Jest to rodzaj chorób w których układ nerwowy ulega uszkodzeniu, następuje utrata i zanim komórek nerwowych. Jej przełomowym odkryciem jest badanie nad stosowaniem genisteiny w leczeniu tego typu chorób- głównie Alzheimera oraz choroby Huntingtona.
Doktor Pierzynkowska skupia swoją pracę na naukowej stronie biomedycyny. Na Uniwersytecie Gdańskim rozwija swoje zainteresowanie na temat leczenia chorób genetycznych. Dzięki dokładnym badaniom nad flawonoidami udało się jej ustalić, jak świetne wyniki leczenia daje genisteina. To dzięki jej działaniu możliwe jest znaczna poprawa w układzie nerwowym pacjenta.
Zespół badawczy Uniwersytetu Gdańskiego nawiązał współpracę z instytutem Polskiej Akademii Nauk, będą wspólnie prowadzić badania nad nowym, potencjalnie niezwykle skutecznym lekiem na choroby neurodegeneracyjne. Jeśli uda się uzyskać grant naukowy, będą mogli rozpocząć badania z udziałem pacjentów. Środowisko medyczne podchodzi sceptycznie do nowej metody leczenia. Karolina Pierzynkowska podkreśla jednak jak skuteczne jest stosowanie genisteiny, przywołuje historię pacjenta, z ciężkim przypadkiem choroby Alzheimera. Człowiek nie był w stanie samodzielnie funkcjonować, nie było z nim kontaktu- po miesiącu przyjmowania leków z fiawonoidami powrócił do miarę sprawnego życia. Znów jest w stanie chodzić i samodzielnie spożywać posiłki.