Pierwsza gwiazdka — jak dostrzec ją na niebie?

Pierwsza gwiazdka jest symbolicznym sygnałem, by rozpocząć wigilijną wieczerzę. Na zimowym niebie nietrudno wypatrzyć jaśniejące punkty, ale astrofizycy ostrzegają, że jako pierwszy na niebie pojawia się Jowisz. Przy okazji tłumaczą, jak rozpoznać prawdziwą pierwszą gwiazdkę, która pojawia się jeszcze przed godziną 16:00.

Kiedy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka?

Pierwsza gwiazdka pojawia się na niebie mniej więcej po 20 minutach po zachodzie słońca. W różnych regionach Polski słońce zachodzi o różnych porach. Są to oczywiście różnice wynoszące od kilku do kilkunastu minut. W Gdańsku pierwsza gwiazda pokazuje się na niebie około 15:25, a więc całkiem wcześnie. Osoby, które pracują 24 grudnia, z pewnością później zasiadają do kolacji.

Symbolika pierwszej gwiazdki, a więc Gwiazdy Betlejemskiej, wskazującej drogę do dzieciątka Jezus, ma bardzo ciekawą i nie do końca wyjaśnioną genezę. Naukowcy nie są zgodni, ale najczęściej skłaniają się ku hipotezie, że gwiazda była w istocie specyficznym układem dwóch planet: Jowisza i Saturna, które co jakiś czas znajdują się w potrójnej koniunkcji i dają blask podobny do opisywanego w Biblii.