Oprawa pochówku – co oferują zakłady pogrzebowe?

Pod pojęciem oprawy pochówku znajduje się szeroka gama usług oraz produktów, które wykorzystywane są w trakcie ostatniego pożegnania na cmentarzu. Jaką oprawę pochówku mogą zapewnić zakłady pogrzebowe? Na co warto się zdecydować?

Jakie znaczenie ma oprawa pogrzebu?

Pogrzeb jest ostatnim pożegnaniem zmarłego, dlatego duże znaczenie ma wtedy jego odpowiednia oprawa. Dzięki niej można oddać swój hołd zmarłemu, uczcić jego pamięć, dlatego podczas uroczystości pogrzebowych zwraca się na oprawę szczególne znaczenie.

Oprawa pogrzebu może być zorganizowana na wiele sposobów, co przekłada się również na jej koszty. Różne zakłady oferują też różne rodzaje usług i produktów. Warto więc o nich pamiętać, gdy wybieramy zakład pogrzebowy i udajemy się do niego, aby uzgodnić szczegóły związane z ostatnim pożegnaniem.

Jaką oprawę pochówku wybrać?

Obecnie zakłady pogrzebowe mogą zaoferować swoim klientom zróżnicowane rodzaje oprawy pochówku, aby był on podniosły, uroczysty, wyjątkowy. Jakie usługi i produkty wybierane są najczęściej?

Oprawa muzyczna pogrzebu

Najczęściej podniosłą oprawę muzyczną pogrzebu tworzy muzyka. Kiedyś popularne były kondukty pogrzebowe z orkiestrą, teraz natomiast oprawa taka prowadzona jest głównie na cmentarzu.

Zakład organizujący pogrzeb może zaoferować klientom różne rodzaje oprawy muzycznej, na przykład może być to muzyka na żywo grana przez orkiestrę, trębacz, skrzypaczka. Także istnieje możliwość skorzystania z gotowych nagrań i nagłośnienia pogrzebu, co jest tańszym rozwiązaniem.

Oprawa florystyczna pogrzebu

Drugą ważną kwestią jest oprawa florystyczna pogrzebu. Kwiaty tradycyjnie używane są jako element wielu uroczystości, w tym także pochówków.

Najczęściej duży wieniec kwiatowy umieszczany jest na trumnie albo wokół urny. Dodatkowo można wybrać inne wiązanki kwiatowe, na przykład wieniec w kształcie koła czy serca umieszczony na stojaku przy trumnie lub urnie.

Kwiaty można bez problemów zamówić bezpośrednio w zakładzie pogrzebowym, więc nie trzeba udawać się osobno do kwiaciarni.

Baldachim na pogrzeb

To bardzo dobry wybór zwłaszcza przy pochówkach w porach przejściowych czy zimą. Baldachim czy też namiot na czas pogrzebu umieszczany jest nad grobem i daje schronienie dla prowadzącego pogrzeb i najbliższej rodziny.

Dzisiaj baldachimy ma wiele zakładów pogrzebowych i często są one udostępniane za darmo na czas pochówku.

Przemowy pogrzebowe

Uroczystą oprawę pochówku mogą również tworzyć przemowy pogrzebowe. W przypadku pogrzebów wyznaniowych przemowę wygłasza ksiądz, natomiast na pogrzebach świeckich mistrz ceremonii.

Dodatkowo, po uzgodnieniu, własne przemowy mogą wygłosić inne osoby, na przykład rodzina zmarłego, jego najbliżsi przyjaciele. Może być to wyjątkowe pożegnanie się z bliską osobą, która odeszła. Zakład pogrzebowy może zapewnić wtedy pomocne do tego nagłośnienie.

Karawan na pogrzeb

Jednym z najbardziej spektakularnych elementów pogrzebu jest karawan, który odprowadza zmarłego w ostatnią drogę. W Trójmieście do tych najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych należą karawany, które posiada Zakład Pogrzebowy Róża. W Gdańsku, w Gdyni oraz w innych miejscowościach Pomorza budzą one nie tylko podziw, ale są potwierdzeniem najwyższych jakości usług, oferowanych przez tę firmę.