Ogród zoologiczny w Gdańsku ma nowego mieszkańca!

Szympans Sam przyszedł na świat w grudniu zeszłego roku. Niespełna miesięczny mieszkaniec gdańskiego ogrodu zoologicznego jest synem 12-letniej szympansicy Lozany. Sam przez najbliższe 5 lat na pewno zostanie w Gdańsku, przy swojej mamie. Wiadomość o narodzinach kolejnego przedstawiciela zagrożonego gatunku ucieszyła wszystkich przyrodników.

Malutki szympans urodził się w gdańskim zoo

Niespełna miesięczny szympans dołączył do swoich dwóch starszych sióstr i matki. Zwierzątko jest jeszcze zupełnie niesamodzielne, dlatego spędza 100% swojego czasu przy mamie. Co ciekawe, samice szympansa nie porzucają swoich dzieci kilka miesięcy po urodzeniu. Wręcz przeciwnie, opiekują się nimi przez lata, a w opiece pomagają także inne samice szympansa. W ten sposób uczą się opiekować młodszymi osobnikami w stadzie, co przydaje im się, gdy mają własne potomstwo.

Szympansy są bardzo inteligentne i podobne do człowieka. Wynika to z DNA, które jest w 98% zgodne z DNA człowieka. Niestety, mimo całej inteligencji, szympansom grozi wyginięcie. Takie są konsekwencje działalności człowieka.