W minioną niedzielę, w gdańskiej Bazylice Mariackiej, miało miejsce odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Jej dedykowany jest polski patriota pochodzący z Wolnego Miasta Gdańska – ks. Bernard Wiecki. Niemcy stracili duchownego przez rozstrzelanie w 1940 roku.
Artur Chomicz, reprezentujący gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, poinformował, że ceremonia rozpoczęła się od mszy świętej, której przewodniczył proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. prałat Ireneusz Bradtke. Ksiądz Piotr Wiecki, krewny ks. Bernarda Wieckiego, wygłosił na tej uroczystości kazanie.
Po zakończeniu mszy świętej, uczestnicy uroczystości udali się do Kaplicy Królewskiej. Tam Marek Szymaniak, szef IPN w Gdańsku, wspólnie z ks. Piotrem Wieckim przeprowadził akt odsłonięcia tablicy upamiętniającej.
Dane dostarczone przez IPN mówią, że ks. Bernard Wiecki (1884-1940) od roku 1918 pełnił funkcję wikariusza, m.in. w Kaplicy Królewskiej w Gdańsku. Był aktywistą polskich organizacji w Wolnym Mieście Gdańsku i kandydatem na przedstawiciela polskiej społeczności do Volkstagu.
Wiecki przyszedł na świat w 1884 roku w Szatarpach koło Kościerzyny, w rodzinie ziemianina Rudolfa i Pauliny z Golińskich. Pochodził ze szlacheckiego kaszubskiego rodu. Kształcił się początkowo w Collegium Marianum w Pelplinie od 1896 roku, a potem kontynuował naukę w Kościerzynie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa sufragana Jakuba Klundera w 1910 roku.
Niedługo po tym, jak w 1934 roku gdański biskup Edward O’Rourke mianował go asystentem kościelnym Towarzystwa Ludowego „Jedność” w diecezji gdańskiej, Wiecki zaangażował się w działalność chroniącą polskość i propagującą wartości patriotyczne. Ks. Bernard Wiecki prowadził aktywną pracę patriotyczną w Wolnym Mieście Gdańsku, organizował uroczystości narodowe, współpracował z polskimi organizacjami, troszczył się o polską młodzież.