Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, aby uczcić 25-lecie przyznania Wisławie Szymborskiej Nagrody Nobla, organizuje konkurs artystyczny. Skierowany jest dla uczennic i uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej, oraz starszej młodzieży uczęszczającej do szkół średnich. Aby uczcić twórczość autorki, konkurs będzie polegał na ilustracji wybranego wiersza Szymborskiej, w jej ulubionej technice- czyli kolażu. Jest czas na zastanowienie się i wykonanie pracy, zgłoszenia można nadsyłać do 1 grudnia. Wyniki zostaną ogłoszone 10 grudnia.
Dlaczego kolaże?
Kolaż pozwala na korzystanie z różnych materiałów, aby osiągnąć zamierzony wygląd. Jest tu wiele miejsca na eksperymenty oraz wykazanie się kreatywnością. Głównie polega na wycinaniu elementów i przyklejaniu ich na jednej powierzchni, najczęściej na papier. Często jednak artyści sięgają po bardziej tradycyjne metody jak kredki, ołówki czy nawet farby. Przy tworzeniu kolażu można sięgnąć po najróżniejsze materiały i elementy; płótno, papier, materiały, wycinki z gazet czy zdjęcia lub nawet zasuszone rośliny. Jedynym ograniczeniem jest nasza własna kreatywność i być może miejsce na kartce lub płótnie.
Maria Wisława Szymborska znana była nie tylko ze swojej działalności pisarskiej. Z wielką pasją tworzyła dla najbliższych kolaże, lub jak sama je nazywała „wyklejanki”. Tworzyła je już w latach 70 tych i była to jedna z jej metod przedstawiania swojego świata i przemyśleń, dla innych.
Kolaże Szymborskiej wyróżniają się swoim minimalizmem i ciętą ripostą. Poetka potrafiła przy użyciu niewielu słów czy obrazów wyrazić naprawdę wiele. Jej niezwykle trafne spostrzeżenia i głębia jej sztuki zachwyca do dziś, i wciąż jest niezwykle aktualna i ważna. Dzięki konkursowi być może młodzież zapozna się z twórczością Szymborskiej we własnym zakresie i odkryje coś dla siebie. 25 lecie przyznania autorce Nagrody Nobla jest świetną okazją, aby zapoznać młodsze pokolenia z tak wartościowymi treściami i pobudzić w nich kreatywność.
Konkurs, dlaczego warto?
Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać pracę dowolną techniką: może być to tradycyjna forma plastyczna kolażu lub elektroniczna wersja- fotomontaż. Należy zilustrować wybrany wiersz Wisławy Szymborskiej. Uczestników zachęca się do interpretacji i komentarzu wybranego dzieła i wyrażenie swoich przemyśleń w kolażu.
Zwycięzcy otrzymają nagrody w formie gadżetów elektronicznych oraz gier planszowych o wartości 1500 złotych.