Obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej na Targu Węglowym w Gdańsku

Dnia 1 maja, w środę, mieszkańcy Gdańska i przybyli goście mają okazję uczestniczyć w uroczystościach związanych z upływem dwóch dekad od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Świętowanie odbędzie się na Targu Węglowym i będzie to świetny moment do wspólnej zabawy oraz pogłębienia wiedzy o kulturowym dziedzictwie państw należących do UE. Festyn rusza punktualnie o godzinie 12:00, a swoją obecność zapowiedzieli także reporterzy Radia Gdańsk.

Za początek gdańskich obchodów można uznać ceremonię podniesienia flagi europejskiej na Górze Gradowej o godzinie 10:00, którą uświetni akompaniament mobilnego carillonu. O godzinie 12:00 czas na główne atrakcje dnia – po odśpiewaniu hymnów EU i Polski rozpocznie się Piknik Europejski na Targu Węglowym, gdzie zostaną zorganizowane również tzw. targi europejskie. Wydarzenia te będą transmitowane na żywo przez Radio Gdańsk – zachęcamy do aktywnego uczestnictwa i słuchania relacji.

PROGRAM PIKNIKU: Punktualnie o 12:00 uczestnicy zainaugurują piknik odśpiewaniem „Ody do Radości”, co ma symbolizować jedność i solidarność ludzi Unii Europejskiej. Następnie, na pamiątkę wydarzenia, zrobią wspólne zdjęcie, tworząc tzw. „sektorówkę” – wielką flagę Polski i UE jako wyraz swego poczucia przynależności do europejskiej wspólnoty. Piknik będzie również doskonałą okazją do poznania kultury, tradycyjnych potraw oraz ciekawostek o poszczególnych krajach członkowskich UE, dzięki prezentacjom przygotowanym przez lokalne szkoły i organizacje pozarządowe.