Największy na świecie statek kablowiec powstał w Gdańsku

W Gdańskiej Stoczni Remontowej zbudowano największy na świecie statek do układania światłowodowych kabli komunikacyjnych. Jednostka ta została stworzona dla Alcatel Submarine Networks oraz Louis Dreyfus Armateurs. Eksploatacja statku rozpocznie się już w tym tygodniu.

Podczas specjalnej ceremonii w porcie La Rochelle-Pallice, imponujący statek otrzymał nazwę Île d’Yeu. Ten olbrzymi kablowiec będzie zdolny do ułożenia kabel na odległość aż 15 tysięcy kilometrów jednorazowo.

Jednostka ta trafiła do Gdańskiej Stoczni Remontowej w 2021 roku. Ówcześnie, był on jednym z dwóch statków, które armator Subsea 7 wycofał z eksploatacji z powodu załamania się rynku naftowo-gazowego offshore. Statki te cumowały przy nabrzeżach Stoczni Gdańsk przez większość czasu – od momentu ich pojawienia się w Gdańsku w marcu 2017 roku przy nabrzeżu Kaszubskim.

Budowa tego nowatorskiego statku kablowego w Gdańsku jest dowodem na rosnące znaczenie Polski w światowej gospodarce morskiej. Jednostka taka może przyczynić się do dalszego rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej na całym świecie, ułatwiając tym samym rozwój nowych technologii oraz usług.