Kolejny krok w rozwoju AI: Politechnika Gdańska i OPI tworzą polskojęzyczne modele językowe Qra

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej oraz Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) – Państwowego Instytutu Badawczego, przyczynili się do znaczącego postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji. Wspólnie stworzyli polskojęzyczne modele językowe o nazwie Qra, które są pierwszymi modelami na taką skalę równie zaawansowanymi jak otwarte narzędzia Mety czy Mistral AI. Według doniesień gdańskiej uczelni technicznej, Qra wykazuje zdecydowanie lepsze zrozumienie tekstu oraz jest w stanie generować bardziej spójne teksty w języku polskim.

Informację o tej innowacyjnej kreacji naukowców podało w piątek Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej. Wspomniano tam też o szczegółach projektu. Modele językowe Qra zostały rozwinięte na podstawie terabajta danych tekstowych, całkowicie w języku polskim.

Zgodnie z informacją zawartą w komunikacie, Qra to pionierski na tej skali model, który jest najbardziej efektywny w modelowaniu języka polskiego, porównywalnym z otwartymi narzędziami takimi jak Mety czy Mistral AI. Model Qra wykazuje lepsze zrozumienie treści w języku polskim, doskonale rozumie pytania formułowane w tym języku i sama generuje bardziej spójne teksty.

Sprzęt obliczeniowy dedykowany dla konstrukcji modeli sztucznej inteligencji został stworzony na terenie Politechniki Gdańskiej. Jest to Centrum Kompetencji STOS, jedno z najbardziej zaawansowanych centrów technologicznych w tej części Europy. W jego skład wchodzi superkomputer o nazwie Kraken.