Już jest! Nowa przystań żeglarska na Sobieszewie

Nowa przystań żeglarska została finalnie ukończona. Obiekt znajdujący się przy ulicy Nadwiślańskiej, mimo wcześniejszych problemów finalnie został zakończony. Przypomnijmy tylko, że inwestycja miała zostać zakończona już kilka miesięcy temu, jednak wskutek zawyżonych stawek podczas pierwszego przetargu, była konieczność przeprowadzenia go ponownie, dlatego inwestycja została ukończona dopiero teraz.

Co nowego?

Przystań, którą tutaj wybudowano, składa się z prefabrykowanych pomostów pływających, które zostały wyposażone w trapy zejściowe. Nowa przystań jest w stanie pomieścić nawet 73 jednostki pływające. Wszystkie prefabrykowane elementy zostały ułożone w taki sposób, aby maksymalnie zagospodarować teren. Zostały one ułożone w kształt litery „C”.

Oprócz tego, na terenie nowego portu powstało bardzo pokaźne zaplecze. Największe wrażenie robi zdecydowanie hangar, w którym żeglarze będą mogli przechowywać cały niezbędny sprzęt. Znalazło się też miejsce na nowoczesne palenisko, dzięki któremu będą mogli oni odpocząć i powymieniać się morskimi doświadczeniami.

Mało tego, w porcie zostało także przygotowane specjalne miejsce do wodowania żaglówek, które spełniają określone przepisami wymiary. Oczywiście nie zabrakło także stojaków na koła ratunkowe, drabinki, odbojnice oraz elementy oświetlenia, które mają za zadanie doświetlać to miejsce. Wybudowany został także budynek bosmanatu, wraz z bogatym zapleczem socjalnym. Budynek został także wyposażony w salę szkoleniową, która będzie w stanie pomieścić nawet 20 osób. Koszt całej inwestycji to 6,5 mln zł, część z tych środków uzyskano ze środków unii europejskiej. Pierwsze żaglówki przybiją do portu już na początku września.

Mamy nadzieję, że nowa inwestycja przyczyni się do rozwoju żeglugi w naszym regionie.