Jakie są obowiązki pracodawcy w czasie upałów?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki pracy zatrudnionym, zarówno w przypadku niskich, jak i wysokich temperatur. Oto kilka zasadniczych środków, które pracodawca może podjąć w celu zapewnienia ochrony w czasie upałów.

Pracodawca na ratunek w upały

Pracodawca powinien zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w miejscach pracy: naturalną i poprzez klimatyzację lub wentylatory. Ważne, aby świeże powietrze było dostępne, a jego obieg był odpowiednio kontrolowany. Istotne jest również zapewnienie odpowiedniej ilości wody pitnej dla pracowników, by zapobiegać ryzyku odwodnienia w miejscu pracy.

Co więcej, w trakcie upałów pracodawca może odejść od standardowego dress code’u w firmie i umożliwić pracownikom noszenie luźnych, przewiewnych oraz lekkich ubrań, chroniących przed nadmiernym nagrzewaniem organizmu. Pracodawca powinien także umożliwić pracownikom korzystanie z przerw w cieniu, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia. Celem powyższych przepisów jest zapobieganie ryzyku narażenia zdrowia spowodowanego wysokimi temperaturami.