Gdański Żuraw zyska nowe życie

Już oficjalnie Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dała zielone światło do rozpoczęcia modernizacji Żurawia Gdańskiego. Za inwestycję odpowiedzialne jest przedsiębiorstwo z Olsztyna. Planowany jest zarówno remont i odświeżenie konstrukcji, jak i generalna modernizacja wnętrza muzeum.

Nowy stary Żuraw

Zaplanowano naprawdę dokładny remont budynku, który zrealizuje Przedsiębiorstwo Budowlane „Skorłutowski” spółka jawna Jerzy i Ewa Skorłutowscy. Prace budowlano-konserwatorskie będą odbywały się oczywiście pod dokładnym nadzorem konserwatora zabytków. Jeśli chodzi o zmiany zewnętrzne przewidziano między innymi naprawę pokrycia dachu oraz całości drewnianej konstrukcji Żurawia. Odświeżone zostaną również ceglane elementy murów.

Jednak chyba największe plany dotyczą modernizacji wnętrza oraz części muzealnej. Wymieniona zostanie cała instalacja elektryczna oraz system ochrony budynku. Dotychczasowy system ochronny zostanie zastąpiony nowy, specjalnie stworzony na potrzebny Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Dzięki temu możliwe będzie zabezpieczenie całego budynku. Oprócz tego wymienione zostaną również części sanitarne, i zapewne przy okazji odświeżeniu ulegną niektóre pomieszczenia.

Czasowe problemy w ruchu

Niestety w związku z położeniem Żurawia Gdańskiego, budowa będzie musiała zaanektować część pasa ruchu. Będzie to więc tymczasowe utrudnienie dla mieszkańców miasta; ale również dla turystów, którzy w tym czasie nie będą mogli zobaczyć budynku nawet z zewnątrz.

Właściwe zagospodarowanie przestrzeni oraz czasu pracy będzie dla wykonawcy szczególnie ważne w okresie letnim. Okolice Żurawia są oczywiście niezwykle ciekawym turystycznie miejscem. Dodatkowo należy wziąć jeszcze pod uwagę zbliżający się Jarmark Dominikański, który wciąż cieszy się niezwykłym zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów.

Dodatkowym utrudnieniem jest na pewno niedługo zaplanowany remont Długiego Pobrzeża. Musimy się więc niestety nastawić na niemałe blokady w samym centrum miasta, miejmy nadzieję że niedogodności będą warte. Szczególnie, że po ponownym otwarciu Muzeum dostępne będą nowe ścieżki zwiedzania oraz dodatkowe pomieszczenia. Dowiemy się dzięki nim miej więcej o życiu portowym w historii Gdańska, oraz o tym jak wyglądał handel z zagranicznymi miastami.

Sprawdź również: https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/gdansk/