Gdański klasztor świętuje wyjątkowy jubileusz: 100 lat działalności dominikanek

Równo stulecie temu Zgromadzenie Sióstr Świętego Dominika rozpoczęło swoją misję na terenie Gdańska. Ich działania rozwijały się stopniowo, a tę niezwykłą historię można podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie zorganizowanej przed Oblackim Centrum Edukacji i Kultury.

W ramach obchodów 100. rocznicy przybycia siostry dominikanki do Gdańska, zorganizowano wystawę pt. „Dominikanki w Gdańsku (1923–2023)”, która miała swoje uroczyste otwarcie w piątek, 16 czerwca. Wydarzenie to współorganizowane było przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział Gdański oraz zgromadzenie sióstr.

Inspiracją do organizacji wystawy była współpraca zgromadzenia z gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, której celem było opracowanie materiałów związanych z przygotowaniami do obchodów stulecia pracy sióstr w mieście – jak informuje siostra Kazimiera Korzeniewska, autorka ekspozycji, w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim.

Przy tworzeniu wystawy siostra Kazimiera starała się ująć pełnię historii dominikanek w Gdańsku na przestrzeni minionego wieku. Ekspozycja zawiera bogate materiały ilustracyjne, dokumentujące początki działalności zgromadzenia w mieście, a także statystyki oraz opisy codziennego życia. Jak podkreśla autorka, wystawa prezentuje życie zarówno z perspektywy wewnętrznej, jak i zewnętrznej.