W Gdańsku odsłonięto wyjątkową wystawę przedstawiającą proces odbudowy miasta po II Wojnie Światowej. Odbudowa Gdańska była ogromnym przedsięwzięciem, mającym na celu przywrócenie miasta do życia po ogromnych zniszczeniach.
Wspólnymi siłami odbudowano potwornie zniszczone miasto
Prace nad odbudową Gdańska rozpoczęły się niemal od razu po zakończeniu wojny w 1945 roku. Główne wysiłki skoncentrowano na odbudowie historycznego centrum miasta, w tym znanych zabytków i ważnych budynków. Prace naprawcze obejmowały również odbudowę mieszkań, infrastruktury miejskiej, mostów i dróg. W odbudowie Gdańska udział wzięły zespoły polskich i międzynarodowych architektów. Zaangażowano również wielu rzemieślników i robotników.
W ramach odbudowy starano się przywrócić historyczny charakter Gdańska. Szczególną uwagę poświęcono rekonstrukcjom Bazyliki Mariackiej, Ratusza Głównego Miasta czy Złotej Bramy. Architekci i konserwatorzy starali się jak najwierniej odtworzyć oryginalne kształty i detale, opierając się na zachowanych dokumentach i fotografiach. Oprócz tego miasto otrzymało nową infrastrukturę — nowe dzielnice mieszkaniowe i obiekty użyteczności publicznej. Prace kontynuowano aż do lat 60. XX wieku, a efektem tych wysiłków jest współczesne odbudowane miasto, które zachowuje wiele z pierwotnej architektury i atmosfery.
Odbudowa Gdańska była ważnym wyrazem determinacji i siły woli mieszkańców oraz symbolizowała nadzieję na odbudowę i odrodzenie po okresie wojny. Dzięki tym wysiłkom dzisiaj Gdańsk jest pięknym i dynamicznym miastem, które przyciąga swoją bogatą historią i kulturą.