Gdańsk triumfuje na międzynarodowej scenie, plasując się w ścisłej czołówce portów morskich na świecie

Według raportu „Leading Maritime Cities”, Gdańsk jest jednym z 40 najbardziej znaczących portów morskich na świecie, plasując się na wysokim 39. miejscu. Ten prestiżowy ranking miast portowych podkreśla rosnące znaczenie Gdańska jako kluczowego gracza na globalnej scenie morskiej. Goście Iwony Wysockiej – Katarzyna Romantowska-Jaskólska, dyrektor zarządzająca Damen Engineering Gdańsk, Mateusz Kowalewski, redaktor naczelny portalu gospodarkamorska oraz Tomasz Limon, prezes Pracodawców Pomorza – odbyli dyskusję na ten temat w audycji „Ludzie i Pieniądze”.

Tomasz Limon opisał to osiągnięcie Gdańska jako niezwykle istotne, podkreślając prestiż tego rankingu. Zauważył, że wszechstronne badania obejmują wszystkie miasta portowe na całym świecie, co sprawia, że miejsce Gdańska w pierwszej czterdziestce jest szczególnie imponujące. Podkreślił również, że Gdańsk w ostatnich latach regularnie pojawia się w różnorodnych prestiżowych rankingach.

Mateusz Kowalewski zauważył, że Gdańsk cieszy się okresem sukcesów, awansując nie tylko w rankingach gospodarczych, ale również społecznych i inwestycyjnych. Podkreślił też, że konkurencja jest coraz silniejsza, co jeszcze bardziej podnosi wartość osiągnięcia Gdańska.

Na czele rankingu znalazły się globalne potęgi morskie takie jak Singapur, Rotterdam oraz Szanghaj, co jeszcze bardziej podkreśla rangę osiągnięcia Gdańska.