Bezpieczeństwo na drodze: Policja ostrzega motocyklistów i skuterzystów

Ze wzrostem temperatury, liczba motocykli, skuterów i innych pojazdów dwukołowych na drogach znacząco rośnie. Warto przypomnieć, że kierowcy tych maszyn także muszą przestrzegać zasad ruchu drogowego, pomimo że posiadają większą zdolność manewrowania. Funkcjonariusze policji szczególnie podkreślają konieczność zachowania ostrożności na drodze.

Policja nawołuje do ostrożnej i rozważnej jazdy. Chociaż wiele wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowane przez innych użytkowników dróg, kierowcy jednośladów są bardziej narażeni na uszkodzenia w wyniku takich incydentów. Kontrolowanie jednośladu wymaga od kierowcy stałego analizowania własnego zachowania, a także przewidywania działań innych podczas każdego momentu jazdy.

Motocykliści powinni pamiętać, że jazda na motocyklu jest bardziej ryzykowna niż jazda samochodem. Kierowanie jednośladem wymaga intensywnej koordynacji motorycznej, umiejętności przewidywania i szybkiego reagowania na dynamicznie zmieniające się warunki drogowe. Nie ma miejsca na nieostrożność, brawurę czy łamanie przepisów ruchu drogowego.

Ważne jest, aby motocykliści zdawali sobie sprawę z tego, że jazda z dużą prędkością może powodować, że stają się niewidoczni dla innych kierowców. Jest błędem zakładać, że jeśli ja widzę auto, to na pewno jego kierowca też mnie dostrzega. W przypadku próby przejazdu między samochodami, powinniśmy unikać agresywnego „wpychania się”. Jeśli nie można bezpiecznie przejechać, lepiej poczekać cierpliwie. Policjanci podkreślają: „Jedź wyraźnie” – tak, aby inni uczestnicy ruchu byli pewni twoich zamiarów. Bezpieczna jazda jest obowiązkowa dla każdego uczestnika ruchu drogowego.