Antykwariaty pełne są starych książek i dokumentów, które stanowią bezcenny skarb naszego dziedzictwa kulturowego. Jest to wartość nie tylko historyczna, ale również materialna bywa imponująca. Przykładem może być Biblia Gutenberga, cenne eksponat Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, uważana za najstarszą drukowaną książkę świata. Szacuje się, że jej wartość może wynieść nawet 140 mln zł, co przewyższa kwotę, którą Bill Gates zapłacił za manuskrypt Leonarda da Vinci – 30,8 milionów dolarów. Badania nad Pelplińską Biblią Gutenberga niedawno przeszły na kolejny etap.
Na początku lutego 2024 roku zakończyła się pierwsza faza ogromnego projektu badawczego i konserwatorskiego związanego z tą unikalną Biblią Gutenberga. Projekt prowadzony jest przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu. Wyniki badań zostały przedstawione podczas sympozjum naukowego, które odbyło się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie.
Unikalna Biblia Gutenberga znajdująca się w Polsce teraz jest najbardziej szczegółowo zbadanym egzemplarzem tej książki na świecie. Deklaracją tą nie kryje się zadowolony dr hab. Juliusz Raczkowski, profesor UMK w Toruniu, który stoi na czele projektu o nazwie „Ratujemy Pelplińską Biblię Gutenberga”.