Zła wiadomość dla wszystkich miłośników morskich kąpieli. Według najnowszego raportu Sanepidu, aż trzy gdańskie kąpieliska nie nadają się do kąpieli. Wszystko z powodu ponownego kwitnienia sinic. Ciepłe, letnie dni są bowiem idealnym środowiskiem nie tylko dla plażowiczów ale właśnie także i dla rozwoju sinic.
Woda nieprzydatna do kąpieli- gdzie w Gdańsku?
12 sierpnia, w piątek Sanepid poinformował mieszkańców Gdańska o obecnej sytuacji związanej z rozwojem sinic. Ich obecność została bowiem zauważona w aż trzech lokalizacjach. Pierwszym z nich są kąpieliska w Jelitkowie, w szczególności warto na razie omijać wodę na wysokości ul. Piastowskiej oraz ul. Jantarowej. Podobnie wygląda sytuacja na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie ich obecność została stwierdzona na kąpielisku „Orle” znajdującego się przy ulicy Lazurowej.
Wszystkie trzy kąpieliska zostały tymczasowo wyłączone z użytku. Zakaz kąpieli obowiązuje nie tylko na terenie Gdańska, podobne ograniczenia zostały wprowadzone także w gminach Sopot, Gdynia oraz Stegnie- w szczególności w miejscowości Mikoszewo.
Na razie nie wiadomo jak długo potrwa zakaz kąpieli, oraz czy będzie on rozszerzany na kolejne lokalizacje. Główny wypływ na rozwój sinic ma pogoda- tak naprawdę wszystko więc zależy od poziomu deszczu, wiatru oraz słońca w najbliższych dniach. Jeśli planujecie wycieczkę nad morze, warto zapoznać się z najnowszymi raportami z Serwisu Kąpieliskowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W szczególności, jeśli planujecie wchodzić do wody ważne jest aby być na bierząco w kwestii zakazu kąpieli.
Czym właściwie są sinice?
Co roku wiele słyszymy o kolejnych wykwitach sinic i wprowadzanymi w związku z tym zakazami kąpieli. Niestety wiele osób ignoruje ostrzeżenia, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa na jakie się naraża. Warto więc przy okazji informowania o wprowadzonych ograniczeniach zaznaczyć jakie są skutki nie stosowania się do zaleceń Sanepidu.
Sinice zwane także cyjanobakteriami lub cyjanofitami to organizmy samożywne obecnie zaliczane do rodziny bakterii. Podczas fazy wykwitu wytwarzają one toksyczne substancje. Jednak bardzo łatwo można rozpoznać ich obecność. Woda, w której kwitną staje się gęsta, mętna i przypomina bardziej gęstą substancję niż płyn. Przybiera przy tym nieprzyjemny szaro-zielony kolor.
Kontakt z kwitnącymi sinicami może skończyć się chorobą. Kontakt skórny lub napicie się skażonej wody może poskutkować wystąpieniem gorączki. Bardzo często pojawiają się także objawy skórne jak wysypka, podrażnienia oraz swędzenia. Także biegunka, wymioty oraz bóle całego ciała oraz łzawienie oczu. W przypadku kontaktu z sinicami oraz szczególnie w przypadku pojawienia się niepokojących objawów konieczny jest kontakt z lekarzem.