Wygląda na to, że Muzeum Bursztynu osiągnęło swój cel w nabyciu do swojej kolekcji największej na świecie bryły bursztynu. Ten dorodny okaz pochodzi z Sumatry i waży aż 68 kilo. Jest spora szansa, że okaz zostanie wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Był by to drugi raz kiedy Muzeum Gdańska przyczynia się do ustanowienia rekordu zapisanego w księdze.
Bursztyn sumatrzański, czym się charakteryzuje?
Bursztyn sumatrzański nie przypomina znanego nam bursztynu bałtyckiego. Jest również młodszy, niż nasze rodzime okazy. Bursztyn bałtycki, który możemy znaleść na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego (Polska, Dania, Niemcy) datowany jest na ponad 40 milionów lat. Bursztyn sumatrzański, występuje a Azji Południowo-Wschodniej, w okolicy Archipelagu Malajskiego. Jego powstanie, naukowcy szacują od 30 milionów do 17 milionów lat wstecz. Z wyglądu bardziej przypomina skałę, najprawdopodobniej ze względu na warunki środowiskowe. Można go znaleść razem z węglem brunatnym, jest on produktem ubocznym wydobycia węgla w rejonie Sumatry. Jego powstanie zawdzięczamy żywicy pochodzącej z roślin kwiatowych, które z resztą wciąż występują w lasach równikowych Azji. Jako ciekawostkę warto dodać, że w kontakcie ze światłem UV- świeci na niebiesko.
Muzeum Bursztynu i rekordowy okaz
Pierwszy raz, rekordowy bursztyn zwrócił uwagę dyrekcji Muzeum Gdańska podczas targów Amberif. Jeszcze zanim został własnością Muzeum, okaz wystawiany był w poprzedniej siedzibie – w Zespole Przedbramia. Nie był on jednak promowany jako atrakcja, gdyż celem od początku był zakup okazu. Środki na zakup bursztynu zostały zebrane dzięki środkom z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W celu poparcia zakupu złożonych zostało 16 wniosków do Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony zbiorów. Liczne poparcie opłaciło się i możliwy był dzięki temu zakup.
Dziś to właśnie bursztyn sumatrzański „wita” gości Muzeum Bursztynu. Jest pierwszym okazem, jaki możemy zobaczyć wchodząc do muzeum. Po osiągnięciu pełni praw posiadacza, muzeum będzie starać się o przyznanie tytułu rekordzisty. Przyznanie go jest prawie pewne, bowiem dotychczasowy największy okaz na świecie, również jest bursztynem sumatrzańskim i waży 50 kg.