Budynek Ratusza jest znany zarówno każdemu mieszkańcowi Gdańska jak i turyście. Ta gotycko-renesansowa budowla na styku ulicy Długiej oraz Długiego targu jest jedną z bardziej rozpoznawalnych budowli Gdańska.
Niegdyś siedziba władz miasta, dziś mieści się w nim Muzeum Gdańska. Ratusz jest drugim co do wielkości gdańskim budynkiem, wyższa jest tylko Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Najstarsze elementy budynku pochodzą aż z okresu pomiędzy 1327 a 1336 rokiem. Funkcje budynku zmieniały się wraz z ustrojem politycznym. Już w 1378 roku budynek został rozbudowany aby zrobić miejsce dla sądu oraz wagi miejskiej. Właśnie z tego okresu pochodzi front Ratusza widoczny od strony ulicy Długiej.
Kolejne przebudowy miały miejsce w czasach panowania Kazimierza Jagiellończyka. Za panowania Zygmunta I Starego dokonano kolejnej rozbudowy, dodając między innymi dwupiętrową oficynę. Budynek pełnił swoją funkcję aż do roku 1556 kiedy w pożarze uszkodzona została konstrukcja ratusza. Kolejne 6 lat spędzono na przywróceniu ratusza do użytku. Zdecydowano się również na odbudowę budynku w popularnym wtedy stylu renesansowym. Przygotowany został nowy hełm wieży, elewacja została wykonana od nowa. We wrześniu 1561 wieża udekorowana została złotym posągiem króla Zygmunta II Augusta.
Wraz z panowaniem Prus nastąpiły kolejne zmiany w wyglądzie oraz w działaniu Ratusza. Tynki z malowidłami zmieniono, oraz dobudowana została kolejna kondygnacja. Dwudziestolecie międzywojenne oraz rozwój technologii przyniosły kolejną ważną zmianę- centralne ogrzewanie.
II Wojna Światowa na szczęście nie przyniosła wielu zniszczeń w obrębie Głównego Miasta. Jednak po ataku Armii Czerwonej z Ratusza nie zostało wiele i groziła mu całkowita rozbiórka. Budynek jednak nie został zburzony i dzięki ciężkiej pracy polskich konserwatorów- rekonstrukcja zakończyła się sukcesem. Przy przywracaniu budowli dawnego wyglądy niezwykle przydatne okazały się wizerunki uwiecznione na obrazach, dzięki sztuce oraz zapiskom historycznym możliwe było odwzorowanie dawnej formy budynku.
Dzięki ponad 600 letniej historii aktywnej przebudowy, wygląd Ratusza jest niesamowitym świadectwem zmieniających się nurtów w sztuce architektonicznej.
Obecnie posiada trzy główne kondygnacje, dodatkowe dwie stanowią poddasze. Elewację od strony ulicy Długiej zdobi wieża zegarowa. Nad portalem możemy dostrzec herb Gdańska- lub raczej jego interpretację, z którą wiąże się jego własna legenda. Jeśli zechcemy zwiedzić wnętrze Ratusza- a naprawdę warto- przyjrzeć możemy się Sali Białej i Sali Czerwonej. Obie pełniły ważne funkcje reprezentacyjne: Sala Biała ozdobiona jest malowidłami przedstawiającymi polskich królów, znajduje się tu również kominek. To właśnie tu podpisywane były ważne umowy dotyczące miasta, odbywały się sądy oraz przemówienia królewskie. Sala Czerwona używana była podczas obrad Rady Miejskiej, a jej wnętrze zdobi seria obrazów Cnoty obywatelskie oraz przepiękny, malowany plafon stanowiący dekorację sufitu. Warta uwagi jest również historia Komory Palowej, długo uważana za salę kupiecką. Jednak odkryte w 2016 roku freski przedstawiające sceny ukrzyżowania sugerują iż pomieszczenie mogło pełnić funkcje religijne.