W związku z intensywnym zakwitem sinic, w dniu 10 lipca (poniedziałek), władze podjęły decyzję o zamknięciu 16 miejsc przeznaczonych do kąpieli na terenie województwa pomorskiego. Wśród dotkniętych miejscowości znalazły się Gdańsk, Sopot oraz Gdynia. Tego samego dnia otwarto natomiast kąpieliska w powiecie nowodworskim – Jantar, Stegna II oraz Kąty Rybackie.
Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna za pośrednictwem swojej strony internetowej przekazała informację, że woda w dwunastu kąpieliskach w regionie pomorskim jest niewłaściwa do kąpieli z powodu obecności sinic. Cztery z nich to kąpieliska zlokalizowane w Gdyni: Redłowo, Orłowo, Babie Doły oraz Śródmieście.
Sinice pojawiły się również na różnych kąpieliskach w Sopocie, takich jak między innymi: Sopot 13-17, łazienki Południowe I i II, Park Północny, 32 A-33, K-22 oraz Kamienny Potok. Sytuacja nie wygląda lepiej również w Gdańsku, gdzie czerwone flagi sygnalizują zamknięcie kąpielisk takich jak Dom Zdrojowy Brzeźno, Jelitkowo, Hallera Brzeźno, Molo Brzeźno oraz Piastowska Jelitkowo.
Na szczęście nie wszystkie kąpieliska zostały zamknięte – według informacji zamieszczonych przez Główny Inspektorat Sanitarny w poniedziałek na jego stronie internetowej, niektóre miejsca są wolne od sinic. Oznacza to, że turyści mogą korzystać ze wszystkich pozostałych strzeżonych kąpielisk zorganizowanych tego roku w regionie – zarówno nad Morzem Bałtyckim jak i nad jeziorami. Dotyczy to również kąpielisk w powiecie nowodworskim (Jantar, Stegna II) oraz Kątach Rybackich, które dzień wcześniej – 9 lipca (niedziela), były jeszcze zamknięte.
Podczas zakwitu sinic pływanie jest bardzo niewskazane. Woda zanieczyszczona sinicami może prowadzić do różnych negatywnych reakcji organizmu: od wysypki skórnej poprzez zaczerwienienie spojówek po problemy układu pokarmowego takie jak biegunka, wymioty i bóle brzucha po połknięciu takiej wody.