Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci Anny Walentynowicz, legendy „Solidarności”

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Annę Walentynowicz, ikonę „Solidarności”, na frontowej fasadzie budynku przy alei Grunwaldzkiej 49 w gdańskim Wrzeszczu. Uroczystość miała miejsce przed domem, w którym przez lata mieszkała Anna Walentynowicz. Odbyło się to w środowy dzień, jako część obchodów Święta Solidarności i Wolności, zorganizowanego pod egidą Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska, podczas ceremonii odsłonięcia tablicy pamiątkowej, wygłosił przemówienie cytowane przez gdański urząd miasta. W swoich słowach podkreślił znaczenie pamięci zarówno dla tych, którzy już odeszli, jak i dla nas – żyjących. Wyraził wdzięczność nie tylko dla Anny Walentynowicz, ale także dla innych polskich bohaterów walki o wolność. Zaznaczył, że to dzięki nim mamy dziś możliwość życia w wolnym i demokratycznym kraju.

Kryszewski zaznaczył, że Anna Walentynowicz była postacią wyjątkową. Nie tylko pragnęła Wolnych Związków Zawodowych, lecz również zdobyła takie uznanie wśród stoczniowców, iż w jej obronie zorganizowali największy i najbardziej historycznie znaczący strajk w Polsce. Determinacja Anny Walentynowicz oraz Aliny Pieńkowskiej i Ewy Ossowskiej pozwoliła na utrzymanie ciągłości strajku Stoczni Gdańskiej. Anna była wyjątkowa, ponieważ marzyła o wolności tak intensywnie, że nawet represje, szykany, przesłuchania, przeszukania czy internowanie nie były dla niej straszne. Stawiała dobro wspólne wyżej niż własne. Tytuł „Anna Solidarność” doskonale oddaje jej postawę i zaangażowanie – zakończył Kryszewski.