Decyzja Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ, podjęta w dniu 19 marca, nie popiera wniosku zgłoszonego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) w kwestii przekazywania należnych Radiu Gdańsk funduszy z abonamentu do depozytu sądowego. Przewodniczący Rady, wyraził stanowczy sprzeciw wobec bezpośredniego przekazywania tych środków dla wymienionej stacji radiowej.
Według postanowienia gdańskiego sądu, KRRiT powinna zdecydowanie realizować przelewy z tytułu abonamentu bezpośrednio na rzecz Radia Gdańsk. W ten sposób sąd odrzucił propozycję ustanowienia depozytu sądowego, jako miejsca docelowego dla funduszy z abonamentu.
Sąd doszedł do wniosku, że mimo znajdującego się w stanie likwidacji Radia Gdańsk, nadal spełnia ono swoje publiczne obowiązki oraz zobowiązania. Nie występuje również żadna przesłanka, która uzasadniałaby przekazanie funduszy z abonamentu do depozytu sądowego. W świetle postanowienia, Krajowa Rada powinna przekazywać wpłaty zgodnie z wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym, a więc bezpośrednio do stacji radiowej, reprezentowanej przez jej likwidatora.
Krzysztof Lodziński, pełniący obowiązki likwidatora Radia Gdańsk, wskazuje, że do 21 marca KRRiT powinna przekazać stacji kwotę wynoszącą 4 miliony 153 tysiące złotych.
W kontekście tej sprawy warto przypomnieć, że od stycznia 2024 roku, KRRiT zdecydowała o wstrzymaniu płatności abonamentowych dla Radia Gdańsk. Fundusze przeznaczone dla publicznej radiofonii i telewizji miały być przekazywane do depozytów sądowych. Zdaniem Przewodniczącego KRRiT, Macieja Świrskiego, władze spółek nie są uznać za legalne.