Zdrowotne działanie morskiego klimatu jest udowodnione naukowo. Duży wpływ ma na to nie tylko woda w Bałtyku, ale także powietrze przesiąknięte jodem, magnezem i bromem. Morze działa przede wszystkim kojąco na układ nerwowy – pobyt na wybrzeżu to nie tylko uczta dla zmysłów, ale również naturalne lekarstwo, korzystnie oddziałujące na psychikę.
Wakacje nad polskim morzem to okazja, by poprawić swoje zdrowie. Warto dobrze zaplanować taki wyjazd, biorąc pod uwagę takie aspekty jak miejsce i czas odpoczynku. Żeby nic nie zakłóciło przyjemnego relaksu, zarezerwuj komfortowe noclegi. W tej sytuacji sprawdzą się domki Mielno, czyli resort położony w bliskim sąsiedztwie morza oraz gwarantujący kompleksowy wypoczynek. Co daje pobyt na polskim wybrzeżu?
Kolory nadmorskiej natury, a emocje
Niebiesko-zielona tafla wody uspokaja. To odcienie o największej mocy wyciszania, które kojarzą się z wakacyjnym odpoczynkiem. Obie barwy wpływają relaksująco na układ nerwowy. Czysty błękit nieba z kolei obniża puls, koi skołatane nerwy i zwiększa zdolność koncentracji. Słoneczny kolor piasku na plaży z kolei gwarantuje przyjemne uczucie ciepła. Ma uspokajający charakter i koi, podobnie jak zieleń i niebieski. Piasek zachęca do chodzenia na boso, gwarantując sensoryczne doznania. Ziemia na powierzchni gromadzi ujemne ładunki elektryczne, dlatego chodząc bosymi stopami, łączysz się z elektronami i następuje równowaga. To naturalna terapia, która ładuje akumulatory. Poprzez gołe stopy, otrzymujesz naturalny i najbardziej korzystny potencjał równowagi elektromagnetycznej.
Kontemplacja nad Bałtykiem
Szum morskiej toni sprzyja medytacji i działa podobnie jak kontemplacja w ciszy. To dlatego, że charakterystyczne dla morza dźwięki pobudzają fale mózgu alfa, które są związane z relaksem i spokojem. Widok morskiej otchłani motywuje ludzki mózg do większej kreatywności. Dzięki patrzeniu się w spiętrzone fale w umyśle wytwarza się stan jasności. Sieć neuronów aktywuje się w trybie domyślnym, dlatego w stanie całkowitego spokoju do ludzkiego mózgu docierają najbardziej genialne i twórcze pomysły. To dlatego, że wchodząc w stan relaksu, znikają zmartwienia – przedczołowa część mózgu przestaje się kontrolować, a myśli zaczynają płynąć swobodnie. Są mniej krytyczne i znacznie bardziej otwarte.
Nadmorskie powietrze – oddychaj głęboko
Jednym z głównych powodów, dla których Bałtyk uznawany jest za świetne miejsce podczas rehabilitacji, jest nadmorskie powietrze. Zawiera ono bardzo dużo jodu, który ma zbawienny wpływ na cały organizm. Jak działa naturalna inhalacja nadmorskim powietrzem? Dotlenia, usprawnia pracę tarczycy oraz wzmacnia dwa układy – krążenia i nerwowy. Nadmorskie powietrze dobrze nawilża płuca i oskrzela, a tym samym ułatwia oddychanie astmatykom. Alergicy również skorzystają, ponieważ powietrze jest czyste i dobrze natlenione – bez zanieczyszczeń i alergenów. Możesz bez przeszkód zaczerpnąć go pełną piersią!
Woda w Bałtyku – czuj się dobrze i młodniej!
Kąpiele w wodzie morskiej korzystnie wpływają na skórę. Zawartość soli mineralnych przenika w głąb naskórka, przynosząc ulgę szczególnie osobom dotkniętym alergią, egzemą czy też AZS. Ponadto woda w Bałtyku dobrze wpływa na kolagen – uelastycznia włókna, które powodują, że skóra robi się gładsza i bardziej sprężysta. Można więc powiedzieć, że morskie kąpiele odmładzają! Pobyt na wybrzeżu wzmacnia odporność organizmu, normalizuje ciśnienie krwi oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Dodatkowo większa ekspozycja ciała na słońce gwarantuje większe ilości witaminy D, na której niedobór cierpi znaczna część globu. Oczywiście podczas opalania należy zachować wszelkie środki ostrożności!