Oddział okulistyczny Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku został miejscem wykonania pierwszego w jego annałach przeszczepu rogówki. Operacja przeprowadzona została u osoby cierpiącej na bolesną dystrofię rogówki, która po zabiegu mogła bezpiecznie opuścić placówkę.
Samorząd województwa pomorskiego poinformował o tym historycznym wydarzeniu na swojej oficjalnej stronie. W komunikacie podkreślono, że przeprowadzona w Szpitalu św. Wojciecha operacja była pierwszym przypadkiem transplantacji rogówki u pacjenta z diagnozą bolesnej dystrofii rogówki, co jest symbolicznym momentem dla historii tej placówki.
Dystrofia rogówki to rzadka, genetycznie uwarunkowana choroba, dotykając zwykle obie gałki oczne pacjenta. W toku jej rozwoju pojawiają się zmiany prowadzące do zaburzeń różnych warstw rogówki, co finalnie skutkuje pogorszeniem ostrości widzenia.
Procesy niszczące gałkę oczną mogą postępować z różną szybkością, przez co moment manifestowania się pierwszych symptomów choroby może być niejednolity. Różny może być również charakter, przebieg oraz rokowania, które zależne są od konkretnego rodzaju uszkodzenia genetycznego. W przypadku dystrofii rogówki jedynym efektywnym leczeniem jest przeszczepienie rogówki.