Dokładne badanie okulistyczne pozwala na ocenę narządu wzroku, ale nie tylko! Lekarz w trakcje konsultacji może zdiagnozować miażdżycę, cukrzycę i nadciśnienie lub skierować pacjenta na dalsze badania. Kontrolne wizyty u okulisty powinno się odbywać regularnie, aby ewentualne problemy ze wzrokiem wykryć możliwie jak najwcześniej. Pozwoli to na wdrożenie odpowiedniego leczenia lub dobranie okularów, dzięki którym wada wzroku nie będzie się pogłębiała. Zastanawiasz się, jak wygląda konsultacja z okulistą? Przeczytaj do końca ten artykuł.
- Optyk Gdańsk Wrzeszcz- sprawdź, czy nie masz wady wzroku
- Optometrysta Gdańsk- lekarz przeprowadzi niezbędnie badania
Optyk Gdańsk Wrzeszcz- sprawdź, czy nie masz wady wzroku
Zastanawiasz się, kiedy udać się na konsultację okulistyczną? Na kontrolę powinien zapisać się każdy, kto zauważy u siebie zaburzenia ostrości widzenia, a także ból oczu, częstsze niż zwykle mrugnie lub stany zapalne powiek oraz spojówek. Innym niepokojącym objawem mogą być częste bóle głowy, połączone z pogorszeniem się widzenia. Mogą one świadczyć o pogorszeniu się wzroku, a taki stan zawsze wymaga wizyty u specjalisty. Ważnym powodem, aby udać się do specjalisty są także takie choroby jak jaskra oraz zaćma. Mają one podłoże genetyczne, dlatego w takich sytuacjach warto pojawić się u specjalisty przynajmniej raz w roku. Poradnia okulistyczna to miejsce, do którego udajemy się także w nagłych przypadkach, jak np. w przypadku zmian zapalnych oczu, zapaleniu spojówek.
Wybierając się do specjalisty z powodu pogarszającego się wzroku, warto wybrać miejsce cieszące się zaufaniem i nowoczesne, jak np. Tracewicz Okulista Gdańsk. Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie okulistyki i przyjazne podejście do pacjenta sprawiają, że miejsce to jest chętnie odwiedzane i cieszy się dobrymi opiniami pacjentów. Na miejscu zbadasz swój wzrok, a w razie potrzeby dobierzesz i kupisz odpowiednie okulary z pięknymi oprawkami.
Wizyty u okulisty powinno się odbywać regularnie, nawet jeśli nie występują żadne niepokojące nas objawy. Niektóre choroby przez długi czas nie dają widocznych dla nas objawów, a specjalista może je zauważyć.
Optometrysta Gdańsk- lekarz przeprowadzi niezbędne badania
Jak wygląda konsultacja okulistyczna? Wybierając się na wizytę, często nie wiemy czego się spodziewać, a to sprawia, że badanie dodatkowo nas stresuje. Dlatego, aby zaoszczędzić sobie dodatkowych nerwów, warto dowiedzieć się, jak wygląda wizyta u okulisty.
Pierwszym etapem jest zawsze wywiad z pacjentem. Lekarz na pewno zapyta o zauważone objawy, przewlekłe choroby, przyjmowane lek oraz narażenie na substancje szkodliwe w miejscu pracy i w domu. Może także zapytać o zdiagnozowane wcześniej wady wzroku oraz choroby w najbliższej rodzinie. Na wszystkie pytania lekarza dobrze jest odpowiedzieć szczegółowo, opisując swoje objawy i zauważone zmiany we wzroku. To pozwoli ocenić stan oczu i podjąć dalsze kroki.
Po zebraniu wszystkich informacji lekarz przeprowadzi badania. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest zbadanie ostrości wzroku do dali oraz do bliży. Badanie komputerowe wykonuje się za pomocą refraktometru lub tablic Snellena. Z kolei zaburzenie widzenia kolorów bada się używając kolorowych tablic Ishihary. Z kolei w diagnostyce jaskry oraz chorób siatkówki wykorzystuje się badanie pola widzenia. W tym badaniu pacjent musi zasygnalizować czy zobaczył punkt świetlny. Badanie to pozwala sprawdzić, czy w polu widzenia występują ubytki. Dodatkowo lekarz może zmierzyć ciśnienie w gałce ocznej, używając do tego tonometru. W przypadku jaskry ciśnienie jest zwykle podwyższone.
Ważnym badaniem podczas wizyty u okulisty jest także badanie w lampie szczelinowej, które pozwala uwidocznić struktury komory przedniej oka, a także spojówkę, twardówkę, rogówkę i powieki. Przed badaniem oko zakrapia się lekiem, który powoduje powiększenie źrenicy. W trakcie tego badania wykorzystywane są kolorowe filtry, a następnie wykonywana jest oftalmoskopia, która umożliwia obejrzenie dna oka. Badanie to wykonuje się za pomocą specjalnego wziernika.
Powstające w obrębie nerwu wzrokowego zmiany pozwalają lekarzowi zdiagnozować lub wykluczyć inne choroby np. cukrzycę oraz nadciśnienie. Ich wykrycie może sprawić, że lekarz zleci bardziej specjalistyczne badania. Na koniec wizyty lekarz oceni czy potrzebne będą okulary lub wypisze receptę na inne niezbędne lekarstwa.
Podsumowując, standardowa wizyta u okulisty obejmuje:
- wywiad z pacjentem
- badanie ostrości wzroku
- badanie pola widzenia
- badanie ciśnienia śródgałkowego
- badanie przedniego odcinka oka
- badanie dna oka
- dobranie odpowiednich okularów lub soczewek
Leczenie u okulisty refundowane jest przez NFZ, jednak aby się do niego udać, potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Warto regularnie badać swój wzrok oraz kontrolować stan oczu, aby nie przegapić żadnych niepokojących objawów. Wczesne wykrycie chorób pozwala rozpocząć leczenie na wczesnym etapie, a to może uchronić nas przed większymi problemami, a nawet utratą wzroku.